Panele ogrodzeniowe
8 czerwca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje ogrodzeń posesyjnych

Oddzielenie posesji od reszty otoczenia jest istotne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa – może ono również w znaczący sposób wpłynąć na estetykę danego obszaru oraz nasze poczucie komfortu. Do grodzenia działek – zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych, używa się w dzisiejszych czasach bardzo szerokiego wachlarza rozwiązań. Oto kilka z nich.

Siatka ogrodzeniowa

To rozwiązanie znane od lat i wciąż bardzo powszechnie spotykane, choć w przypadku posesji mieszkalnych zazwyczaj używa się go do odgradzania bocznych i tylnych części posesji – od frontu używa się innych rozwiązań. Typowa, najprostsza siatka składa się ze splecionych ze sobą, odpowiednio ukształtowanych odcinków drutu – fakt, że nie są one połączone ze sobą na stałe pozwala je w bardzo prosty sposób dzielić na krótsze odcinki. Alternatywnym rozwiązaniem są siatki zgrzewane, wytwarzane z prostych, połączonych ze sobą na stałe cienkich prętów. Siatki powszechnie używane są do grodzenia pól uprawnych, sadów, parceli leśny, a także obszarów przemysłowych i – tymczasowo – placów budowy.

Panele ogrodzeniowe

Podobnie jak siatki zgrzewane wykonywane są poprzez stałe połączenie ze sobą cienkich prętów metalowych, to jednak właściwie jedyne podobieństwo, które możemy znaleźć między tymi dwoma rozwiązaniami. Różnicę stanowi między innymi sposób łączenia prętów (w przypadku paneli używa się technologii spawania, a nie zgrzewania), a także kształt paneli. Ich cechą charakterystyczną jest to, że na pewnej wysokości posiadają one poziome przetłoczenia w kształcie litery V, których zadaniem jest zwiększenie sztywności i wytrzymałości całego segmentu. Fakt, że pojedyncze panele są sztywne, ułatwia ich montaż – pracę tę może wykonać nawet pojedyncza osoba. Poza tym są rozwiązaniem bardziej estetycznym, niż siatka, powszechnie są stosowane do grodzenia osiedli mieszkaniowych, a nawet domów.

Inne rodzaje ogrodzeń

Poza siatkami i panelami rynek ogrodzeń oferuje nam całą szeroką gamę innych rozwiązań, w tym między innymi wykonywane z dużym kunsztem ogrodzenia z kutego żelaza, ogrodzenia z drewna, cegieł czy też kamienia. Bardzo ciekawym, zyskującym popularność rodzajem ogrodzeń są tak zwane gabiony, w których wykonaniu specjalizuje się firma Indesta. Zbudowane są one ze sztywnych paneli z drutu metalowych, które tworzą swego rodzaju klatkę. Wewnątrz klatek umieszczane są kamienie o odpowiedniej wielkości. Razem tworzą one swego rodzaju kamienną ścianę, która poza wysoką estetyką i trwałością, odznacza się również wysokim stopniem tłumienia hałasu.