ogrodzenie panelowe
21 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ogrodzenia panelowe cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Bez wątpienia jest to zasługą ich stosunkowo ich prostego montażu, który nie wymaga wykonywania dodatkowych, często kosztownych i czasochłonnych prac. Jednocześnie są to konstrukcje estetyczne i trwałe, dostępne w wielu wariantach wzorniczych. Czym charakteryzują się popularne panele i jakie są ich rodzaje?

Co to jest ogrodzenie panelowe? 

Popularne ogrodzenia panelowe mają formę drucianych siatek o ortogonalnym układzie oczek. Dlatego większość osób kojarzy je właśnie z takimi prostymi i surowymi w formie elementami. W rzeczywistości jedyną cechą, która charakteryzuje wszystkie konstrukcje tego typu, jest panel – stały, najczęściej oprawiony w ramę moduł, który mocuje się na słupkach. Stąd też montaż ogrodzeń panelowych jest szybki i niezbyt pracochłonny.

Podstawą ogrodzeń panelowych, które oferuje między innymi firma Ogrodzenia z klasą, jest stabilne umocowanie słupków nośnych, które najczęściej wkopuje się w grunt i zakotwicza w nim np. betonem. Poszczególne panele są mocowane do słupków za pomocą specjalnych łączników. Na tym kończą się podobieństwa poszczególnych konstrukcji, dostępnych w wielu wariantach wzorniczych. Ich różnorodność pozwala na dobór ogrodzenia panelowego zarówno do nowoczesnego domu, jak i do jego wersji w stylu klasycznym.

Czym różnią się panele ogrodzeniowe?

Podstawową cechą, która różnicuje ogrodzenia panelowe, jest materiał wykonania. W sprzedaży są dostępne panele metalowe, wykonane z łączonych na stałe drutów stalowych. Ich konkurentem są panele drewniane, zbudowane z metalowej ramy i umocowanych do niej desek. Poszczególne modele dzieli się też na ogrodzenia panelowe:

  • segmentowe – nie wymagają stałej podmurówki, którą można układać z prefabrykatów,
  • systemowe – wymagają podparcia w postaci stalowych słupków, stabilizowanych w gruncie betonem lub kotwami,
  • z niewymiennymi elementami – wyprodukowane w formie stałych elementów, bez możliwości zmiany ich designu,
  • z wymiennymi elementami – stosunkowo mało popularne panele z elementami, które można wyjmować i zastępować innymi, okazjonalnymi,
  • proste – o minimalistycznym designie,
  • przetłaczane – w tych poszczególne poziomy siatki są kształtowane, tworząc efekt 3D.

Panele są też dostępne w wielu kolorach oraz grubości drutu bazowego. Dzięki temu mogą tworzyć lekkie ogrodzenia ozdobne i ciężkie, masywne płoty. W przypadku paneli drewnianych jest też możliwość wyboru rozstawu desek, który gwarantuje większą lub mniejszą prywatność posesji.