8 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje niecek basenowych

Basen wkopany w ziemię dodaje gospodarstwu domowemu cennych walorów rekreacyjnych. Nic dziwnego, że na tego typu inwestycję decyduje się coraz więcej osób, rozkochanych w wodnych rozrywkach. Jedną z najważniejszych decyzji, którą musimy podjąć przy okazji budowy basenu, jest wybór niecki. Może ona przyjąć wiele form – betonową, poliestrową, stalową bądź drewnianą.

Niecka betonowa

Wykonana z bloczków betonowych lub żelbetowych. Wymaga długiego czasu realizacji i bywa dość kosztowna, choć z pewnością jest warta swej ceny. Do podstawowych zalet niecek betonowych należy ich nadzwyczajna wytrzymałość. Ponadto, rozwiązania tego typu mogą przybierać dowolne kształty i wymiary. Ogranicza nas jedynie rozmiar działki, finanse i własna inwencja. Do wykańczania niecek mogą posłużyć płytki ceramiczne, mozaiki i folie.

Niecka poliestrowa

Wytwarzana z żywicy poliestrowej, przeważnie tańsza od swoich betonowych i żelbetowych odpowiedników. Większość niecek poliestrowych jest dostarczana na miejsce inwestycji w postaci prefabrykowanej, dzięki czemu montaż przebiega szybko i trwa co najwyżej kilka dni. Taką nieckę dość łatwo pielęgnować. Jest też bardzo estetyczna – może przyjmować rozmaite kształty i kolory, począwszy od szarego, przez piaskowy po niebieski.

Niecka stalowa

Pokryta stalą ocynkowaną, dzięki czemu wykazuje pełną odporność na działanie wody i nie podlega rdzewieniu. Niecki basenowe tego typu przyjmują najczęściej kształt okrągły, owalny lub ósemkowy, choć oczywiście nie jest to wymogiem. Są zdecydowanie lżejsze od niecek betonowych. Nie nastręczają problemów przy okresowym czyszczeniu i konserwacji. Powierzchnia niecki jest gładka, przez co nie osadzają się na niej niepożądane nieczystości.

Niecka drewniana

Często określana mianem niecki ekologicznej z uwagi na zastosowany, naturalny budulec. Drewniana konstrukcja niesie ze sobą szereg zalet. Jest prosta w montażu (trwa on maksymalnie kilka dni), a dzięki impregnacji ciśnieniowej cechuje się sporą trwałością i zapewnia przyjemnie ciepło. Gotową nieckę wypełnia się od wewnątrz folią PCV o dowolnej barwie, która nadaje odpowiedniej szczelności oraz dodatkowych walorów estetycznych.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Trudno o wydanie jednoznacznego werdyktu. Na wybór niecki basenowej wpływają przede wszystkim trzy czynniki – preferencje inwestora, wymagania terenowe oraz dostępny budżet. Przed podjęciem decyzji zawsze możemy poprosić o pomoc fachowców. Specjalistyczną poradą służą m.in. przedstawiciele renomowanej firmy Wodex z Warszawy, zajmującej się budową i sprzedażą basenów kąpielowych krytych oraz ogrodowych.