kociol grzewczy
7 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje kotłów grzewczych – elektryczne, gazowe, olejowe

Kotły grzewcze są jednym z najpopularniejszych rozwiązań technologiczne, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, zasilenie instalacji centralnego ogrzewania, czy podgrzanie wody użytkowej. Z tego względu istnieją również różne klasyfikacje, które skupiają się na: mocy cieplnej, ciśnieniu nośnika ciepła, rodzaju spalanego paliwa czy sposobie spalania. Oto porównanie trzech najczęstszych rozwiązań.

Kotły grzewcze elektryczne, gazowe, olejowe – co warto o nich wiedzieć?

Kotły olejowe zasilane są przy pomocy oleju opałowego. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ w przeciwieństwie do kotłów spalających paliwo stałe nie wymagają one czyszczenia z sadzy i popiołu. Dodatkowo nowoczesne kotły kondensacyjne mają znacznie mniejszą wilgotność spalin w porównaniu z na przykład kotłami gazowymi. Sprawia to, że zjawisko kondensacji zachodzi w temperaturze poniżej 50 st. C. i to ciepło może zostać wykorzystane do ogrzewania wody.

Kotły gazowe zasilane są gazem z podłączonej instalacji. Ten rodzaj urządzeń jest niezwykle popularne ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność. Dlatego istnieje wiele wariantów kotłów gazowych, które mogą mieć formę stojącą lub wiszącą. Poza tym istnieją modele o rozbudowanej funkcjonalności pozwalające zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne kilku instalacji. Przełomem na rynku są kotły grzewcze BUDERUS, cechujące się wysoką innowacyjnością.

Kotły elektryczne mogą pokrywać całe zapotrzebowanie cieplne danego obiektu lub stanowić dodatkowe źródło energii przy zastosowaniu urządzeń zasilanych gazem, olejem opałowym, czy paliwem stałym. Jest to bardzo zróżnicowanych segment urządzeń cieplnych, który można podzielić na bezpośrednie i akumulacyjne. Co więcej, wiele kotłów elektrycznych jest zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych.

Do grupy dealerów głównych producentów urządzeń grzewczych BUDERUS i VIESSMANN należy firma TWM-TERMO.

Jaki rodzaj kotła grzewczego wybrać?

Wybór odpowiedniej technologii grzewczej jest niezwykle ważny, jednak na podjęcie ostatecznej decyzji wpływ ma wiele czynników. Na obszarach, gdzie często dochodzi do przerw w dostawie prądu lub występowania awarii sieci energetycznej, tam znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kotłów zasilanych gazem lub olejem opałowym.

W przypadkach jednak, gdy oprócz zwykłego zasilania z sieci energetycznej dane gospodarstwo wyposażone jest np. w instalację fotowoltaiczną, wtedy tańszym rozwiązaniem będzie kocioł elektryczny.