rodzaje koralowców
22 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje koralowców w akwarystyce morskiej

Koralowce to morskie zwierzęta, które, przytwierdzone do morskiego dna, tworzą na nim piękne, wielokolorowe kolonie. Bogactwo gatunków, kolorów i kształtów to jeden z głównych powodów, dla których akwarystyka morska znajduje coraz więcej entuzjastów. Jednak zanim przystąpimy do obsady akwarium, należy wiedzieć, jakie są rodzaje koralowców w akwarystyce morskiej oraz jakie są ich wymagania.

Planowanie to podstawa – rodzaje koralowców

Aby nasze akwarium było odpowiedzialnie prowadzone, niezbędna jest znajomość klasyfikacji koralowców oraz warunków, jakie trzeba zapewnić ich poszczególnym rodzajom. Najczęstszym błędem, jaki popełniają początkujący akwaryści, jest dobór obsady na podstawie wyglądu. Później okazuje się, że nabyliśmy okazy wymagające szczególnych warunków i nie jesteśmy w stanie się nimi odpowiednio zająć, więc te wracają do sklepu. Należy pamiętać, że wszystkie zwierzęta, które trafią do naszego zbiornika wodnego, niemal natychmiast zaczynają tworzyć biocenozę ze wszystkimi możliwymi relacjami, a przez niedostateczną wiedzę, zamiast dojrzałego akwarium powstanie zbiornik, w którym koralowce walczą o przestrzeń. Z tego powodu też wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką, udaje się po pomoc w indywidualnym doborze gatunków koralowców oraz wszystkich niezbędnych do hodowli akcesoriów do profesjonalnych projektantów akwarystyki morskiej.

Wśród akwarystów istnieje nieformalny podział, który pozwala na uporządkowanie niemal 7500 różnych gatunków koralowców. Kwalifikacja do konkretnej grupy opiera się na cechach danego gatunku. Różnią się one między sobą zapotrzebowaniem na przestrzeń i światło, swoim wpływem na cyrkulację powietrza, ekspansywnością, agresywnością, zdolnością do pompowania czy posiadaniem jadu. W ten sposób możemy wyróżnić następujące rodzaje koralowców w akwarystyce morskiej:

  • miękkie – wszystkie koralowce, które nie wytwarzają szkieletu wapiennego,
  • LPS – Large Polyp Stony corals – koralowce twarde z długimi polipami,
  • SPS – Small Polyp Stony corals – koralowce twarde z niewielkimi polipami,
  • niefotosyntezujące – NP – koralowce charakteryzujące się brakiem zooxantelli,
  • ukwiały – osobna grupa koralowców.

Koralowce miękkie – charakterystyka

Koralowce miękkie charakteryzują się brakiem wapiennego szkieletu oraz polipami połączonymi ze sobą za pomocą tkanki. Zdecydowana większość korali miękkich jest łatwa w prowadzeniu, dlatego najczęściej polecane są na początek przygody z akwarystyką. W ich kolorystyce dominują odcienie zieleni i brązów – odmiany fluoryzujące w tej grupie rzadko występują. Koralowce miękkie są wytrzymałe, nie wymagają krystalicznie czystej wody, silnej cyrkulacji, silnego światła czy bardzo wydajnej filtracji. Są także odporne na wahania parametrów wody. W środowisku wodnym z wyższymi wartościami nutrientów, łagodnym przepływie i umiarkowanej ilości światła szybko dojrzewają. Do najpopularniejszych odmian koralowców miękkich zaliczamy m.in.: Sarcophyton, Capnelia, Ricordea i Rhodactis.

Koralowce LPS – charakterystyka

Koralowce LPS to grupa korali o względnej łatwości w hodowli, choć ich prowadzenie jest trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku korali miękkich. Wymagają czystej wody oraz dobrej jakości oświetlenia. Ponieważ koralowce LPS należą do korali kalcyfikujących, czyli intensywnie konsumujących makro i mikroelementy, wymagają suplementacji oraz stałego dokarmiania. Należy im także zapewnić odpowiednią cyrkulację, ponieważ są mniej odporne na wahania parametrów wody. Nie może ona być jednak zbyt intensywna, aby nie szarpała długich polipów korali. Gatunki LPS są bardzo zróżnicowane i charakteryzują się pięknymi kolorami.

Niektóre z nich są aktywne w nocy, co oznacza, że po zgaszeniu światła chowają polipy i w ich miejsce wypuszczają ramiona z komórkami parzydełkowymi. Ponadto koralowce LPS się pompują, czyli zwiększają swoje rozmiary oraz zasięg ramion wielokrotnie i mogą parzyć pozostałe korale – zauważa ekspert ze sklepu internetowego reefguard.pl, specjalizującego się w akwarystyce morskiej. Najpopularniejsze gatunki koralowców LPS to m.in.: Euphyllia, Scolymia, Caulastrea i Goniopora.

Koralowce SPS – charakterystyka

Koralowce twarde drobnopolipowe, czyli SPS, przeznaczone są dla doświadczonych akwarystów. Wymagają wyjątkowo czystej wody, utrzymywania niewykrywalnych poziomów nutrientów poprzez użycie odpieniacza, dobrych filtrów czy adsorberów. Konieczna jest również bogata suplementacja, czyli mikroelementy, pożywki, bakterie i płyny do metody Ballinga oraz lampa o odpowiedniej mocy, która zapewni koralom wystarczającą ilość światła. Koralowce SPS są także wrażliwe na pasożyty i choroby. Z tych powodów korale drobnopolipowe uznaje się zarówno za najtrudniejsze, jak i najdroższe w prowadzeniu. Wszystko to jednak rekompensują swoim wyjątkowym ubarwieniem – nie dość, że możemy cieszyć się całą gamą ich kolorów, to jeszcze występują gatunki dwu lub nawet trzykolorowe. Najpopularniejsze SPSy to m.in.: Stylophora, Montipora, Pocillopora.

Koralowce niefotosyntezujące – charakterystyka

To, co odróżnia koralowce niefotosyntezujące, to fakt, że nie posiadają zooksantelli i w związku z tym muszą odżywiać się heterotroficznie. Choć nie są tak wymagające jak korale drobnopolipowe, to jednak sposób odżywania może sprawiać akwarystom niemałe trudności. Bardzo często zdarza się, że korale niefotosyntezujące zaczynają głodować zaraz po trafieniu do zbiornika wodnego i ostatecznie umierają. Ich hodowla wymaga zatem doświadczenia, ponieważ ciężko jest je wyżywić w taki sposób, aby nie zanieczyścić wody nadmiarem organiki. Dodatkowo, jeżeli w akwarium znajdują się ryby, to chętnie wyjadają pokarm z polipów korali, bardzo je przy tym drażniącMimo to sporo osób próbuje swoich sił w hodowli koralowców niefotosyntezujących, ponieważ ta grupa jest najpiękniej i najintensywniej ubarwiona ze wszystkich korali. Najpopularniejsze z nich to m.in.: Gorgonie, Dendrophylie, Tubastrea i Scleronephthya.

Ukwiały – charakterystyka

Często zdarza się wśród akwarystów, że ukwiały nie są kwalifikowane jako koralowce. Jednak systematyka koralowców wciąż ulega zmianom i w związku z tym zaczęły one stanowić po prostu osobną grupę koraliUkwiały nie posiadają szkieletów i choć wiele z nich posiada zooksantelle, to i tak wymagają regularnego karmienia. To, co sprawia, że ukwiały zasługują na szczególne traktowanie, to ich zdolność do przemieszczania się po zbiorniku celem znalezienia idealnego miejsca dla siebie. Fakt ten oraz to, że są koralowcami agresywnymi, stanowi niemałe zagrożenie dla reszty obsady w akwarium. W wyniku przemieszczania mogą zostać wciągnięte przez pompę cyrkulacyjną, uszkodzić pozostałe koralowce lub zapolować na jedną z ryb. Ukwiały nie ustępują pozostałym koralowcom różnorodnością form i barw. Możemy posiadać ukwiały jednokolorowe lub wielokolorowe. Najpopularniejsze ukwiały to m.in.: Entacmaea, Cerianthus, Phymanthus i Heteractis.