1 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje kontenerów na gruz

Dla osoby, która nigdy wcześniej nie interesowała się odbiorem odpadów budowlanych, istnienie różnych rodzajów kontenerów może nie być oczywiste. Warto więc zrobić rozeznanie w temacie, aby bez żadnych problemów móc pozbyć się materiałów pozostałych po remoncie czy budowie domu.

Kontenery  służą do odbioru wszelakich odpadów, których z różnych powodów nie możemy sami zutylizować lub po prostu wyrzucić do śmieci – zazwyczaj dlatego, że jest ich zbyt dużo – na przykład gruzu po generalnym remoncie. Mogą być też zbyt duże bądź zbyt ciężkie, jak np. stare meble, duże ilości makulatury czy elektrośmieci. Jeżeli chcemy się ich łatwo i szybko pozbyć, wynajęcie kontenera na odpady będzie najlepszą opcją. Korzystając z usług takiej firmy jak na przykład P.H. Pajdak z Małopolski będziemy mieć gwarancję, że kontener zostanie podstawiony w podane przez nas miejsce, a po zapełnieniu – lub w ustalonym terminie – odebrany. Sami będziemy musieli tylko wrzucić do niego odpady.

Rozmiar kontenera

Najważniejsze przy wynajmie kontenera jest oszacowanie, jak dużego będziemy go potrzebować. Pozwoli to zoptymalizować koszty; przy wyborze zbyt małego kontenera prawdopodobnie będziemy musieli skorzystać z usługi odbioru odpadów kolejny raz, zaś jeżeli wybierzemy zbyt duży – po prostu stracimy pieniądze na większy pojemnik, którego nie zapełnimy w całości. Jeżeli więc mamy niewiele  odpadów, bo remont ograniczył się na przykład do jednego pomieszczenia, bądź mamy ograniczoną przestrzeń, w której takowy kontener można umieścić, to powinniśmy zdecydować się na mniejszy, mierzący od 2 do 3 m3. Kiedy jednak odpady są duże i ciężkie, remontowaliśmy cały dom i musimy wywieźć sporą ilość gruzu, to lepiej wybrać duży kontener, np. 6 m3.

Rodzaj odpadów również ma znaczenie

To, jakich dokładnie śmieci chcemy się pozbyć również może mieć wpływ na typ kontenera, na który powinniśmy się zdecydować. Jeżeli musimy się pozbyć różnych odpadów ogólnobudowlanych, wybierzemy kontener na śmieci mieszane, ale kiedy będziemy pozbywać się jednego konkretnego rodzaju odpadów – np. materiałów sypkich czy makulatury, prawdopodobnie będzie to inny pojemnik. Podobnie w przypadku pozbywania się materiałów potencjalnie niebezpiecznych bądź mogących stanowić zagrożenie dla otoczenia, jak obecnie rzadko już spotykany azbest. W przypadku braku pewności czy konieczny jest specjalny kontener, albo tego, jaki będzie potrzebny do wywozu odpadów, należy to skonsultować z firmą podczas składania zamówienia.