20 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje kominów ze względu na funkcje

Komin to jeden z najważniejszych elementów budynku stawianego w naszym klimacie, podobnie jak dach czy drzwi. W zależności od przeznaczenia, usytuowania czy materiału, z jakiego jest wykonany, wyróżnić można wiele rodzajów kominów. Do najistotniejszych kryteriów podziału należą pełnione przez nie funkcje, których charakterystykę przedstawiono w poniższym artykule.

Kominy dymowe

Przeciętny człowiek już od dziecka kojarzy kominy z wydostającym się przez nie dymem. Oprócz kominów dymowych istnieją też jednak jeszcze kominy spalinowe czy wentylacyjne. Jak dowiadujemy się w warszawskim Zakładzie Usług Kominiarskich Janusza Mitasa, nazwa „komin dymowy” znajduje zastosowanie tam, gdzie do czynienia mamy ze spalaniem paliw stałych. W wyniku tego spalania oprócz tlenków gazowych w powietrzu pojawia się także para wodna, a także rozmaite pyły i sadza.

Temperatura tego rodzaju wydzielin osiąga przeszło 200 st. C, komin dymowy wykonany musi więc być z materiałów przystosowanych do działania w takich właśnie warunkach, czyli np. z pełnych cegieł ceramicznych albo z kształtek szamotowych bądź keramzytobetonowych. Oprócz właściwie dobranego materiału znaczenie ma tutaj także odpowiedni projekt komina, umożliwiający na tyle szybkie wypuszczenie zeń spalin, by nie zdążyły wystygnąć.

Kominy spalinowe

O tych ostatnich możemy mówić zarówno w przypadku komina dymowego, jak i komina spalinowego, jednak tę drugą nazwę zarezerwowano dla instalacji, w których spalane są paliwa płynne, czyli olej lub gaz. W tym przypadku związki siarki wchodzą w reakcje z parą wodną, co prowadzi do powstania agresywnych substancji chemicznych. Z tego powodu komin spalinowy wyposażony musi być we wkład kamionkowy albo wykonany ze stali kwasoodpornej, ewentualnie z rur szamotowych, o ile połączono je kitem kwasoodpornym bądź glinowym cementem.

Kominy wentylacyjne

Ostatnim rodzajem kominów zasługującym na wyróżnienie są kominy wentylacyjne. One z kolei dzielą się jeszcze na wyciągowe oraz nawiewne. Pierwsze służą zasadniczo do odprowadzania „zużytego” (tj. zawierającego więcej wilgoci oraz dwutlenku węgla) powietrza z pomieszczeń. Zadaniem drugich zaś jest dostarczanie powietrza niezbędnego, by mógł zajść proces spalania w zamkniętej komorze kotła. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie ma konieczności ochrony komina przed wysoką temperaturą albo żrącymi chemikaliami, może więc on być wykonany z szerokiej gamy materiałów.

Kominy wielofunkcyjne

Wszystkie wymienione powyżej funkcje są bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacji budynku mieszkalnego – dlaczego więc tak często widujemy tylko jeden, a nie kilka kominów na dachu tego samego domu? Rozwiązaniem zagadki jest wielofunkcyjność kominów, które cechują się wielokanałową strukturą. Każdy kanał znajdujący się wewnątrz takiego komina, a przyporządkowany do danego urządzenia albo przestrzeni, realizuje po prostu inne założenia.