klimatyzacja
17 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje klimatyzatorów do użytku domowego

Wysokie temperatury potrafią znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Przebywanie w dusznych pomieszczeniach jest uciążliwe, obniża efektywność i samopoczucie. Komfort cieplny we wnętrzu najlepiej poprawia klimatyzacja. Choć jeszcze kilka lat temu klimatyzatory montowane były głównie w biurach czy przedsiębiorstwach, to dziś spotkać je można w wielu domach i mieszkaniach prywatnych. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzają się do użytku domowego.

Najpopularniejsze klimatyzatory domowe – rodzaje

Klimatyzatory do użytku domowego to urządzenia przenośne lub klimatyzatory typu split. Pierwsze z nich nie wymagają specjalnego montażu, można je ustawić w dowolnym miejscu. W tym przypadku obie jednostki urządzenia chłodniczego są umieszczone w jednej obudowie. Ich instalacja jest bardzo prosta, wystarczy wyprowadzić na zewnątrz rurę odprowadzającą gorące powietrze, np. przez okno.

Jednak urządzenia te nie są wolne od wad. Przede wszystkim większość z nich pracuje dosyć głośno oraz ma dość ograniczony zasięg chłodzenia. Poza tym przy dużych upałach na zewnątrz ich efektywność znacząco spada. Oprócz tego większość z nich prezentuje się mało estetycznie i wymaga zajmuje niemało miejsca.

Klimatyzatory typu split są znacznie mniej uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Składają się one z dwóch części, jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej. Dzięki temu, że głośniejsza część umieszczona jest na zewnątrz, w schładzanym pomieszczeniu panuje cisza.

Klimatyzatory split dzielą się ze względu na miejsce montażu. Do rozwiązań domowych zdecydowanie najczęściej wybierane są klimatyzatory ścienne. Są one proste w montażu, wyglądają bardzo uniwersalnie i estetycznie, dzięki czemu nie psują aranżacji pomieszczeń. Urządzenia tego typu charakteryzują się dobrą efektywnością pracy. Nowoczesne klimatyzatory ścienne to najczęściej urządzenia całoroczne, które w okresie jesienno-zimowym można wykorzystywać także do ogrzewania pomieszczenia. Takie urządzenia można znaleźć np. na IN-THERM.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów split to urządzenia przysufitowe, kasetonowe lub kanałowe. Te rozwiązania w użytku domowym są dużo mniej popularne, niż urządzenia ścienne. Montowane są zazwyczaj w pomieszczeniach o większych powierzchniach. Klimatyzatory kasetonowe i kanałowe wykorzystywane są najczęściej w wysokich lokalach z podwieszanym sufitem.

Jak domowa klimatyzacja wpływa na zdrowie mieszkańców?

Wiele osób unika montowania klimatyzacji w domu w obawie o szkodliwy wpływ urządzenia na zdrowie. Jednak nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie przypominają już pierwszych klimatyzatorów sprzed wielu lat. Obecnie urządzenia te nie tylko nie szkodzą, ale mogą także mieć korzystny wpływ na stan naszego zdrowia.

Klimatyzatory są bowiem wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia. Pomagają pozbyć się z powietrza kurzu, roztoczy, ale też grzybów czy pleśni.