Rolety do okien dachowych
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje i charakterystyka rolet do okien dachowych

W wielu budynkach poddasze pełni funkcję użytkową. Przez okna do pomieszczeń znajdujących się na najwyższej kondygnacji dociera duża ilość promieni słonecznych. Podobnie jak w przypadku znajdujących się na niższych piętrach okien, można osłaniać je roletami. W tym przypadku należy jednak wybrać osłony przeznaczone właśnie do okien dachowych. Jakie rodzaje są obecnie dostępne? Sprawdź.

Rolety do okien dachowych – przegląd rozwiązań

W większości dachów okna zamontowane są pod kątem. Z tego powodu założenie na nich tradycyjnych rolet nie jest dobrym pomysłem. Tkaniny wykorzystana do ich produkcji nie zapewniałyby ochrony przed promieniami, ponieważ zamiast przylegać do okna, zwisałyby z niego. Rolety do okien dachowych oparte są na mechanizmie sprężynowym. Dzięki niemu materiał pozostaje na swoim miejscu, zapewniając tym samym dostateczną ochronę przed słońcem. Dystrybutor E-OknaDachowe proponuje kilka rodzajów rolet do okien znajdujących się na poddaszu. Są to:

  • rolety aluminiowe,
  • rolety tkaninowe,
  • rolety plisowane.

Rolety aluminiowe składają się z połączonych ze sobą lameli. Dzięki nim możliwe jest regulowanie ilości dostających się do środka promieni słonecznych i powietrza. Rolety aluminiowe nie blakną i zapewniają możliwość otwierania okna w różnych konfiguracjach. Rolety tkaninowe są zwijane na mechanizm sprężynowy. Dzięki niemu osłony są przyczepione do okna, zapewniając wymaganą ochronę. Rolety plisowane natomiast idealnie nadają się do małych okien. Składają się z poziomych listewek oraz płótna, które są związywane specjalnym sznurkiem. Wybierając odpowiedni rodzaj rolet na poddasze, należy wziąć pod uwagę rodzaj okna oraz to, jaki poziom ochrony mają zapewniać osłony.

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne – zalety i wady

Obecnie producenci rolet oferują wiele rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta. Wśród rolet dachowych można wyróżnić nie tylko osłony wewnętrzne, ale także zewnętrzne. Pierwszą opcję wybierają zazwyczaj osoby, którym zależy na dopełnieniu aranżacji wnętrza osłonami. Dzięki możliwości wyboru tkaniny i jej koloru mogą dostosować rolety do każdego stylu aranżacyjnego.

Część osób stawia jednak na rolety zewnętrzne. Co decyduje o ich rosnącej popularności? Przede wszystkim osłony zewnętrzne poza ochroną przed słońcem, stanowią także doskonałą izolację akustyczną. Uderzające w nie krople deszczu nie powodują tak dużego hałasu. Rolety zewnętrzne to zwykle konstrukcje aluminiowe. Materiał ten jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym nie szkodzi mu wilgoć ani promienie słoneczne.