20 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje grzejników

Grzejniki to końcowy element systemu grzewczego. To właśnie z nimi mamy styczność na co dzień i one decydują o naszym komforcie cieplnym w bardzo bezpośredni sposób. Współczesne grzejniki mają także funkcje estetyczne. Występują w kilku rodzajach dostosowanych do typu ogrzewania i specyficznych potrzeb pomieszczeń. Jakie grzejniki są dostępne na rynku?

Grzejniki – żeliwne, aluminiowe, stalowe…

Rolą grzejnika jest oddawanie ciepła do pomieszczenia, w którym się znajduje. To, jak grzejnik będzie się spisywał, zależy w największej mierze od trzech kluczowych parametrów: wielkości, kształtu i materiału. Obecnie na rynku możemy znaleźć m.in.: grzejniki członowe żeliwne, z aluminium, stalowe, a ponadto konwektory oraz grzejniki płytowe.

Grzejniki żeliwne mogą mieć formę żebrową, ale nie muszą. Doskonale współpracują z kotłami kondensacyjnymi. Nie są najtańsze, ale jakość gromadzenia ciepła jest warta ceny, jaką trzeba za nie zapłacić. Dodatkowo, ponieważ da się je malować, mogą współgrać z wieloma różnymi wnętrzami, a przy remoncie nie trzeba ich wymieniać, aby zachować estetykę. Tańszą alternatywą są grzejniki stalowe.

Grzejniki z aluminium są mało odporne na korodowanie, szczególnie przy łączeniach. Z tego względu, a także dla estetyki, pokrywa się je emalią. Ich największą zaletą jest szybka reakcja na zmiany zachodzące w kotle.

Grzejniki płytowe i konwektory

Jednym z najnowszych osiągnięć technologii grzewczej są stalowe grzejniki płytowe. Cechują się dużą mocą grzewczą. Między ożebrowaniem a powietrzem pośredniczy estetyczna płyta.

W konwektorach wykorzystuje się nieco inne rozwiązanie technologiczne, jeśli chodzi o przekazywanie ciepła. Służy temu wymiennik składający się z miedzianych rur i aluminiowych lameli. Co ciekawe, ciepło oddawane jest raczej u dołu urządzenia.

Mając wybór spośród tylu typów grzejników, trzeba dobrze rozważyć zakup. Najlepiej skorzystać z porady fachowców. Różne typy grzejników, wśród których poruszanie się ułatwią nam kompetentni doradcy, oferuje klientom sklep internetowy www.baulandia.pl.