farba-nawierzchniowa
21 września 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje farb nawierzchniowych.
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje farb nawierzchniowych.

Farby nawierzchniowe, jak sama nazwa wskazuje, to farby przeznaczone do pokrywania różnego rodzaju nawierzchni. Wyróżnić możemy farby przeznaczone do ścian wewnętrznych, zewnętrznych, metali, a nawet jachtów. Istnieją farby do betonu, glazury i płytek ceramicznych oraz elementów drewnianych. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby wiedzieć, które wybrać.

Przy podziale farb możemy zastosować rozmaite kryteria, między innymi rodzaj pomieszczenia czy specjalne przeznaczenie farby. W poszukiwaniu produktu dla siebie, od nadmiaru barw i kolorów możemy dostać prawdziwego oczopląsu. W wyborze odpowiedniego artykułu pomoże ci nasz krótki przewodnik. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje farb nawierzchniowych i do jakich podłoży są przeznaczone.

Beton

Farby nawierzchniowe akrylowe, przeznaczone do powierzchni betonowych, są odporne na zabrudzenia, działanie detergentów oraz olejów mineralnych. Ważne, aby nie nanosić ich wcześniej niż cztery tygodnie po wylaniu posadzki. Innym typem farby nawierzchniowej do betonu będzie farba alkilowo-uretowa, odporna na ścieranie oraz czasowe działanie benzyny.

Metal

Farby nawierzchniowe, przeznaczone do powierzchni metalowych, to produkty o wyjątkowej odporności na niekorzystne, zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Dzięki zawartości antykorozyjnych pigmentów, stanowią one dodatkowe zabezpieczenie malowanej powierzchni przed niszczącym działaniem rdzy. Ponadto są to farby odporne na działanie promieni UV, nie tracące koloru i nie pękające po nałożeniu zaledwie jednej warstwy. Mogą być stosowane nawet przy bardzo niskich temperaturach. Szeroki asortyment farb antykorozyjnych, a także przemysłowych, specjalistycznych oraz podkładowych znajdziemy w Centrum Dystrybucji Farb CDF. Wysoka jakość produktów oraz fachowa obsługa to cechy, wyróżniające tę hurtownię.

Tynki zewnętrzne

W tej grupie farb nawierzchniowych wyróżnić możemy dwa rodzaje: organiczne oraz nieorganiczne. Pierwsze przeznaczone są do podłoży mineralnych i organicznych; nie można malować nimi świeżych tynków. Drugi rodzaj natomiast można nanosić na wilgotne podłoże. Farby organiczne mają wiele zalet: są odporne na zabrudzenia i szkodliwe związki chemiczne oraz zmywanie. Tworzą na powierzchni elastyczną, paroprzepuszczalną powłokę, chroniącą jednocześnie przed rozwojem bakterii oraz pleśni. Farby silikatowe z kolei posiadają bardzo dobre właściwości kryjące, a akrylowe oddadzą fakturę malowanej powierzchni.

Drewno

Na koniec warto wspomnieć o wyjątkowym rodzaju farby nawierzchniowej, jaką jest lakierobejca. Ponieważ drewno, jako element wykończenia wnętrz, znów wraca do łask, jest to produkt bardzo chętnie wybierany przez klientów sklepów z farbami. Lakierobejca nadaje drewnu wyrazisty kolor, zachowując jednocześnie jego naturalny rysunek. Dzięki niej drewno zyska łagodny, delikatny połysk, a my będziemy mogli cieszyć się  jego urokiem.