drzwi
20 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie drzwi wewnętrzne są takie same. Oprócz funkcji oczywistych, a więc oddzielania od siebie pomieszczeń niektóre z nich pełnia również funkcję przegrody o określonych parametrach. Podczas dokonywania wyboru warto więc wziąć nie tylko wygląd drzwi wewnętrznych, ale i dodatkowe parametry. Duże znaczenie ma np. miejsce montażu.

Drzwi prawe i lewe, jedno- i dwuskrzydłowe

Drzwi wewnętrzne mogą się otwierać w różny sposób. Tym samym zajmują mniej lub więcej przestrzeni w danym pomieszczeniu. Jeśli wnętrze jest przestronne, można sobie pozwolić na klasyczne drzwi rozwieralne, które mimo upływu czasu cieszą się największą popularnością. Mogą być one jedno i dwuskrzydłowe – prawe i lewe. W sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest mniej miejsca, można rozważyć zakup drzwi składanych (łamanych), w których skrzydło podzielone jest na więcej elementów. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne naścienne. W sklepach znaleźć można znaleźć też drzwi harmonijkowe, których skrzydła składają się z wąskich, połączonych zawiasami części. Najwięcej miejsca zajmują z kolei drzwi wahadłowe, które zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym. Takie i inne rodzaje drzwi znajdziemy w ofercie dobrych firm, takich jak na przykład Okna Jachimczak.

Drzwi przeszklone

Jeśli w pomieszczeniu ma znaleźć się nieco światła dziennego, warto postawić na drzwi z dużą ilością przeszkleń bądź na drzwi wykonane nawet w 100% ze szkła. Do wyboru jest szkło przezroczyste, matowe, barwione, ornamentowe czy witrażowe. To doskonały sposób na doświetlenie wnętrza, ale jednocześnie z zachowaniem prywatności. W niektórych sytuacjach najlepiej wciąż sprawdzają się drzwi pełne, a więc pozbawione okien. Tak jest w sypialniach czy gabinetach. Do produkcji drzwi wewnętrznych wykorzystuje się drewno lite i klejone. Największą popularnością cieszą się te wykonane z sosny, dębu, buku czy jesionu. W sklepach spotkać można również drzwi wykonane z płyt drewnopodobnych – wiórowej, pilśniowej, MDF lub HDF.

A może wykończyć samemu?

Niektóre firmy sprzedają drzwi niewykończone. To szansa dla klienta na podjęcie decyzji odnośnie do ich wykończenia. Wiele zależy od rodzaju materiału, z którego wykonane są drzwi. Drzwi drewniane są na ogół wstępnie zaimpregnowane lub zagruntowane. W tym przypadku stosuje się taki rodzaj powłoki wykończeniowe, który pozostawia na drzwiach widoczny rysunek słojów drewna. Drzwi można jednak pomalować na wybrany wcześniej kolor. W drzwiach produkowanych z płyt drewnopodobnych stosuje się też oklejanie okleiną naturalną (fornirem) lub drewnopodobnym laminatem.