automatyczna brama garażowa
5 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje bram garażowych

Garaż stanowi jeden z najważniejszych obiektów domu. Aby jednak w całości spełniał swoje funkcje, musi posiadać odpowiednią osłonę, czyli bramę garażową. Istnieje kilka rodzajów bram garażowych, które odróżniają się od siebie sposobami otwierania, wykonaniem, ale również wyglądem. Dzięki tym elementom każdy właściciel garażu będzie w stanie wybrać idealną bramę garażową, która spełni jego oczekiwania i będzie służyć przez lata.

Bramy segmentowe składają się z kilku poziomych segmentów, które połączone są ze sobą zawiasami. Mechanizm bram segmentowych polega na poruszaniu się ich w górę po prowadnicach zamontowanych zarówno na ścianach, jak i suficie garażu. W efekcie brama segmentowa ,,chowa się” pod górną ścianę. Mechanizm bramy segmentowej uwidacznia jej największą zaletę – zajmuje ona bardzo mało miejsca. Ponadto, duże możliwości montażu tej bramy sprawiają, że nadaje się do obiektów o różnym kształcie.

Jak tłumaczy pracownik firmy Hörmann Polska Sp. z o.o. : ,,Rynek oferuje wiele rodzajów bram garażowych, które można dostosować do swoich upodobań i możliwości funkcjonalnych garażu. Przykładowo, do bram segmentowych można indywidualnie dobrać grubość ocieplanej warstwy.”

Bramy uchylne – zadbaj o dobrą wentylację garażu

Działanie bram uchylnych opiera się na mechanizmie prowadniczym. Wymagają one jednak większej przestrzeni przed garażem, ponieważ podczas otwierania ich dolna część wysuwa się do przodu poza garaż. Do wyboru jest wiele możliwości kolorystycznych bramy, a także jej wzorów. Bramy uchylne posiadają również otwory wentylacyjne, które zapewniają cyrkulację powietrza w garażu. Jest to niezwykle przydatna cecha, ponieważ garaże zwykle nie posiadają okien, a ich wietrzenie nie jest wówczas problemem. Użytkowanie bram uchylnych jest całkowicie bezpieczne i bezproblemowe – cała konstrukcja równoważy ciężar bramy, a obsługa jest bardzo prosta.

Bramy segmentowe boczne – duże możliwości regulacyjne

Bramy boczne poruszają się po specjalnie zamontowanych prowadnicach w kierunku bocznym. Dzięki temu sufit garażu nie jest zajęty i może być wykorzystany do podwieszenia potrzebnych rzeczy. Taki typ bram sprawdzi się na przykład przy skośnych dachach, które uniemożliwiają poruszanie się po suficie bram segmentowych górnych. Inną zaletą bram bocznych jest możliwość regulacji stopnia ich otwarcia. Sprawdza się to na przykład przy chęci wyjęcia czegoś z garażu, co nie wymaga maksymalnego otwarcia bramy. Ponadto, bramy boczne nie wpływają na wielkość powierzchni, ponieważ nie wychodzą poza teren garażu, a w środku przesuwają się maksymalnie przy ścianie.