Bramy garażowe
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje bram garażowych

Dobrze dobrana brama garażowa jest wygodna w codziennym użyciu, a jej wygląd harmonizuje z elewacją budynku. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów bram, które różnią się sposobem otwierania oraz materiałem wykonania. Możesz zdecydować się na wersję uchylną, rolowaną lub segmentową. Jak wybrać idealne drzwi garażowe dla Twojego domu?

Wjazdu go garażu przeważnie używa się nawet kilka razy dziennie, dlatego warto zadbać o komfort korzystania z tego pomieszczenia. Jednym z ważnych elementów jest rodzaj bramy. Jeśli dobrze ją dobierzesz, wjazd i wyjazd staną się łatwe i intuicyjne. Standardem są bramy wyposażone w zdalny mechanizm otwierania i zamykania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy doborze drzwi garażowych?

Dobór odpowiedniej bramy do Twoich potrzeb

Drzwi garażowe mają dużą powierzchnię, która podczas otwierania musi znaleźć swoje miejsce. Istnieją różne sposoby konstrukcji wjazdów, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w garażu bez konieczności zostawiania miejsca na otwierającą się bramę. Według pracownika firmy TOMEX z Koszalina, zajmującej się automatyką wjazdu, nowoczesne bramy mogą być montowane nawet w bardzo małych lub ciasnych garażach, ponieważ są dostępne w wariantach, które bardzo ułatwią korzystanie właśnie z takich problematycznych miejsc. Producenci bram cały czas wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, projektując bramy modele do wszelkiego rodzaju konstrukcji garażu.

Rodzaje otwierania

Tradycyjne, dwuskrzydłowe drzwi garażowe zajmują dużo miejsca, dlatego wielu użytkowników decyduje się na bramę, która podczas otwierania wsuwa się do wewnątrz pomieszczenia.  Sposób, w jaki to robi, jest uzależniony od ilości miejsca wewnątrz i przed wjazdem do garażu.

W obiektach wolnostojących, do których dojazd nie jest problematyczny, na przykład stojących na przydomowej posesji, można zastosować bramy uchylne. Otwierane w ten sposób drzwi najpierw wysuwają się do przodu, a następnie wjeżdżają pod strop garażu na specjalnych szynach. Jest to rozwiązanie cenione ze względu na estetykę wykonania, jednak nie wszędzie można je zastosować. Jeśli wjazd do Twojego garażu jest ciasny, lepiej zdecyduj się na inną opcję.

Do garaży, które wymagają maksymalnej oszczędności przestrzeni, przygotowano bramy rolowane oraz segmentowe. Takie drzwi są wykonane z połączonych ze sobą części, które podczas otwierania wjeżdżają pod sufit lub rolują się, zajmując niewiele miejsca. To idealna opcja do małych obiektów, w których każdy centymetr jest istotny. Bramy garażowe tego typu występują w wielu kolorach i mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Możesz dobrać je do wyglądu elewacji.

Jeśli zależy Ci na tym, by pod sufitem zostało miejsce, ponieważ chcesz tam przechowywać na przykład sprzęt sportowy, możesz wybrać drzwi rozsuwane na bok. Taki rodzaj bramy także składa się z segmentów, które podczas otwierania wjeżdżają do środka pomieszczenia, jednak w tym przypadku przysuwają się one maksymalnie do jego wewnętrznej ściany.

Rodzajów bram garażowych jest bardzo dużo, więc na pewno dobierzesz idealny model do swoich potrzeb. Szeroka gama wersji kolorystycznych pozwala na dobranie drzwi do wyglądu elewacji Twojego budynku.