23 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki rodzaj bramy garażowej wybrać?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest niezwykle ważny. Pamiętajmy bowiem, że nie każdy rodzaj bramy garażowej można zastosować w każdym miejscu. Podczas dokonywania wyboru musimy więc bać pod uwagę bardzo dużo czynników, od których w dużej mierze będzie zależał nasz komfort użytkowania bramy, odpowiednia izolacja termiczna garażu, bezpieczeństwo, a także wygląd naszego domu. W naszym artykule podpowiadamy na jakie elementy zwracać uwagę dokonując wyboru rodzaju bramy garażowej.

Rodzaje bram garażowych

W tej chwili na rynku dostępne są cztery rodzaje bram garażowych: bramy rozwierane, bramy uchylne, bramy segmentowe oraz bramy rolowane. Należy jednak zaznaczyć, że bramy rozwierane dziś są już niezwykle rzadko stosowane, ze względu na małą wygodę użytkowania (zwłaszcza przy trudnych warunkach atmosferycznych) oraz utrudnioną możliwość zainstalowania napędu automatycznego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Kada w Słupsku, która specjalizuje się w sprzedaży bram garażowych, drzwi oraz okien: Klienci kupujący obecnie bramy garażowe najczęściej decydują się na bramy segmentowe, które charakteryzują się bardzo dużą wygodą użytkowania oraz doskonałą szczelnością, dzięki czemu z garażu nie ucieka ciepło. Zdecydowanie rzadziej wybierane są bramy uchylne, ponieważ nie zawsze jest możliwość ich zamontowania oraz mają zdecydowanie gorsze parametry izolacji. Bramy rolowane z kolei stanowią najnowocześniejszy model bram, które zajmują najmniej miejsca, są wygodne w użytkowaniu oraz bardzo szczelne, jednak ich zasadniczą wadą jest cały czas stosunkowo wysoka cena.

Wystarczająca ilość miejsca na suficie i ścianach garażu

Pierwszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę dokonując wyboru bramy garażowej jest wielkość naszego garażu oraz przede wszystkim ilość dostępnego miejsca na ścianach lub na suficie w garażu. Jest to bardzo istotny element, ponieważ ściany lub sufit są miejscem, na którym potencjalnie można umieścić elementy konstrukcyjne i już na tym etapie może się okazać, że na przykład, z racji tego, że na suficie w garażu znajdują się rury, nie mamy możliwości zdecydowania się na bramę uchylną, która przy otwieraniu wsuwa się wzdłuż sufitu do środka, tylko musimy szukać innego rozwiązania. Przy niedostępnym suficie, nie będziemy też mogli zamontować bramy segmentowej górnej, w tym przypadku jednak będziemy mieli możliwość zdecydowania się na bramę segmentowa boczną, oczywiście pod warunkiem, że mamy wolną ścianę.

Długość podjazdu

Drugim kryterium jest długość podjazdu. Jeżeli podjazd jest bardzo krótki, będziemy zmuszeni zamontować taka bramę, która nie wymaga miejsca na podjeździe. Naturalnie nie będziemy mogli zamontować bramy rozwieranej, której skrzydła otwierane są przecież na zewnątrz garażu. Ale najprawdopodobniej nie będzie również możliwości montażu bramy uchylnej, której skrzydło w trakcie otwierania wysuwa się nawet metr przed garaż.

Długość podjazdu nie ma za to żadnego znaczenia przy montażu bram segmentowych i rolowanych. Dlatego też klientom zazwyczaj zaleca się wybór jednego z tych rodzajów bram.