Renowacja posadzki
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Renowacja posadzki krok po kroku

Każdy, kto cieszy się posiadaniem posadzki, zarówno drewnianej, betonowej czy wykonanej z kamienia naturalnego wie, że czasami wymaga ona odnowienia lub naprawy. Najczęstsze problemy to wyblaknięcie koloru, pęknięcia oraz zarysowania posadzki. Renowacją zajmują się profesjonalne firmy, które naprawią lub upiększają odpowiednią powierzchnię szybko i skutecznie. Warto jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób przebiega taka renowacja i o czym pamiętać podczas decyzji o niej.

Kiedy zdecydować się na renowację posadzki?

Posadzka, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, jest narażona na wiele uszkodzeń i zużycie.

Jak twierdzą fachowcy z firmy Starf: ,,Większość usterek na posadzce wynika z codziennego użytkowania, czyli chodzenia po niej, jazdy samochodem i poddawania dużym ciężarom. Pamiętajmy też o tym, że w wielu domach można spotkać nadmierną wilgoć, która także ma destrukcyjny wpływ na posadzki’’.

Pęknięcia i zarysowania mogą być spowodowane niską wytrzymałością posadzki na czynniki mechaniczne i obciążenie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakiego surowca użyjemy do jej wylania. Najbardziej popularny i niedrogi jest beton, kamień naturalny, ale również drewno– szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych. Ich naprawa będzie więc konieczna już wtedy, gdy zaobserwujemy nawet najmniejsze uszkodzenia, ponieważ mogą się one rozprzestrzeniać na całą powierzchnię. W skrajnych przypadkach nie ma innego wyjścia, jak tylko wymiana całej posadzki, dlatego lepiej jest odnawiać ją odpowiednio wcześnie.

W jaki sposób wykonywana jest renowacja posadzki?

Niezależnie od tego, z jakiego surowca wykonana jest posadzka, najważniejszym i pierwszym krokiem jest usunięcie jej wierzchniej warstwy i wyczyszczenie. Jeśli chodzi o kamienne czy betonowe posadzki można je na przykład oszlifować lub frezować. Do drewnianego parkietu dobrym rozwiązaniem będzie cyklinowanie, które polega na usunięciu starego lakieru. Kolejnym etapem renowacji posadzki jest wypełnianie ewentualnych pęknięć i szczelin. Do niewielkich szczelin można użyć specjalnej, renowacyjnej żywicy lub łączników, które scalą ze sobą brzegi pęknięcia. Jeśli jednak posadzka jest tak zniszczona, że jej powierzchnia rusza się lub odrywa, trzeba ją skuć i wypełnić nowym podkładem podłogowym. Warto zdecydować się też na gruntowanie posadzki, które tak jak w przypadku malowania ścian, umożliwi lepsze ,,przyjęcie’’ przez powierzchnię nowego lakieru lub impregnatu. Posadzki wykonane z lastryko można również utwardzić, co oferują najlepsze firmy renowacyjne. Ostatnim krokiem jest lakierowanie czy też impregnowanie posadzki za pomocą przeznaczonego do tego środka.