meble
6 października 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Renowacja mebli

Moda na vintage rozlała się ostatnio także na branżę wnętrzarską – jej rozkwit możemy obserwować w wielu miejskich kafejkach, gdzie króluje styl retro. Starym meblom nie da się odmówić jakości (zazwyczaj były robione z litego drewna) oraz swoistego wdzięku tworzącego we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę.

Ponadto są bardzo oryginalne – dawniej nie produkowano mebli na tak masową skalę, jak w obecnych czasach. Dlatego już nawet jeden taki mebel (niezależnie od tego czy to stół, czy komoda) może wyróżnić nasze wnętrze spośród tysięcy innych.

Stare meble, zwłaszcza te z litego drewna, doskonale znoszą rozmaite upiększające zabiegi. Bardzo łatwo odświeżyć ich wygląd. Nasz poradnik podpowie Wam, jak odnowić stare meble i co zrobić, żeby znów świeciły dawnym blaskiem… lub nabrały zupełnie nowego charakteru.

Aby renowacja mebli przebiegła sprawnie, powinniśmy najpierw porządnie się zastanowić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Sposobów na to, jak odnowić stare meble jest mnóstwo. Czy chodzi tylko o odświeżenie mebla i przywrócenie mu pierwotnego wyglądu czy też o nadanie mu zupełnie innego koloru? A może chcemy go spatynować jeszcze bardziej? Nadać mu blasku? Zmatowić? Każdy z tych zabiegów wymaga użycia innego specyfiku, jednak zasady przygotowania mebla do renowacji są takie same. Najbardziej polecanym sposobem na całkowitą renowację mebli jest ich pomalowanie. To ono daje największe możliwości osiągnięcia ciekawego i oryginalnego efektu.

Jeśli już zdecydujemy, jak chcemy odnowić stare meble, udajmy się do sklepu z materiałami wykończeniowymi lub hipermarketu budowlanego. Będą nam potrzebne następujące narzędzia i środki chemiczne: śrubokręt, papier ścierny (o różnych grubościach ziarna), pędzle (lub wałki) oraz odtłuszczacz i ewentualnie grunt pod wybrane przez nas pokrycie. Pierwsza czynność to rozkręcenie, a następnie dokładne umycie i osuszenie mebla. Następnie przystępujemy do starcia poprzedniego pokrycia za pomocą papieru ściernego – ścieramy dotąd, aż zetrzemy starą warstwę lakieru lub farby. To kluczowa czynność – jeśli pozostawimy resztki starego lakieru lub farby, nowo nałożona nie będzie się trzymać lub będzie tworzyła nieestetyczne zgrubienia. Następnie oczyszczamy mebel z pyłu, odtłuszczamy… i czekamy aż wyschnie. Teraz możemy przystąpić do przyjemniejszej części prac, czyli do malowania.

Technika malowania jest zależna od tego, jaki rodzaj pokrycia wybraliśmy. Inaczej pokrywa się mebel bejcą, a inaczej farbą akrylową. Jak pomalować meble bejcą? Po wykonaniu wcześniej wymienionych prac przygotowawczych, bierzemy w rękę okrągły pędzel i nie malujemy pociągłymi ruchami, ale wcieramy bejcę w powierzchnię ruchami kolistymi. Pokrywanie mebla bejcą ruchami pociągłymi spowoduje zacieki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy czekamy zalecony czas przez producenta i tą samą techniką możemy nakładać kolejne warstwy – aż do uzyskania pożądanego koloru.

A jak pomalować meble farbą akrylową? Płaskim pędzlem, pociągłymi ruchami nakładamy pierwszą warstwę. Staramy się, aby warstwa ta nie była zbyt gruba i żeby była jak najbardziej równa. Następnie czekamy określony przez producenta czas, przecieramy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym (delikatnie!), oczyszczamy go za pomocą wilgotnej ściereczki, czekamy, aż się osuszy i nakładamy drugą warstwę. Farba akrylowa wygląda dobrze, jeśli jest położona cienko i równo – trzecia warstwa może spowodować zgrubienia i zacieki.

Odnowienie starego mebla to zwykle kwestia dwóch, trzech dni – warto poświęcić ten czas, aby móc potem cieszyć się ciekawym i niepowtarzalnym wnętrzem, którego niewątpliwą ozdobą będzie odświeżony przez nas mebel.