Działanie rekuperatora
21 lipca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rekuperator – co to jest i jak działa?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Najważniejszą częścią instalacji jest rekuperator, który w głównej mierze decyduje o skuteczności całego systemu. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, czym dokładnie jest rekuperator, z jakich elementów się składa, a także jak wygląda schemat jego działania.

Rekuperator, czyli serce systemu rekuperacji

Jak wspomniano we wstępie, rekuperator jest urządzeniem, bez którego rekuperacja nie może istnieć. To centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zasilaną energią elektryczną. Główne zadania rekuperatora to nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza i wywiewanie powietrza zużytego na zewnątrz. Po właściwym podpięciu do instalacji wentylacyjnej urządzenie to odzyskuje część ciepła zgromadzonego w powietrzu wywiewanym, co umożliwia obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Z czego składa się rekuperator?

Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Decyduje on o parametrach odzysku ciepła. Znajduje się w centralnej części urządzenia. Wymienniki ciepła dostępne są w kilku rodzajach. Najskuteczniejsze są wymienniki przeciwprądowe, w których strumienie powietrza przemieszczają się równolegle do siebie. Są w stanie osiągnąć sprawność odzysku ciepła nawet do 95%. Trochę mniejszą efektywnością wyróżniają się wymienniki obrotowe, które obracają się, zmieniają styczność z powietrzem nawiewanym i wywiewanym. Ich sprawność dochodzi do 90% – tłumaczy pracownik firmy WASO KLIM, która zajmuje się montażem i serwisem rekuperacji. Najniższą sprawnością odzysku ciepła, na poziomie 60-75%, charakteryzują się wymienniki krzyżowe. Ze względu na prostą konstrukcję są jednak najtańsze.

Ponadto w skład wyposażenia rekuperatora wchodzą:

  • dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny;
  • filtry znajdujące się za oboma wentylatorami, które wpływają na poprawę jakości powietrza nawiewanego do budynku;
  • automatyka sterująca, która kieruje pracą rekuperatora;
  • by-pass, pozwalający pominąć etap odzysku ciepła, dzięki czemu latem rekuperator nie pobiera ciepła z powietrza wywiewanego;
  • dodatkowe podzespoły, takie jak nagrzewnica czy system antyzamrożeniowy;
  • obudowa, która nie tylko mieści wszystkie komponenty, ale zapewnia także odpowiednie zaizolowanie.

Zasada działania rekuperatora

Schemat działania rekuperatora jest stosunkowo prosty. Przez wymiennik ciepła rekuperatora stale przepływa powietrze: zarówno nawiewane do wewnątrz, jak i wywiewane na zewnątrz. Kierunek przepływu powietrza nadawany jest przez wentylatory. W zależności od typu wymiennika ciepła strumienie powietrza częściowo się mieszają lub nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Podczas przepływu przez wymiennik powietrze wywiewane przekazuje część energii cieplnej strumieniowi powietrza nawiewanego. Dzięki temu powietrze dostające się do wnętrza ma wyższą temperaturę niż w typowej instalacji wentylacji mechanicznej. Latem rekuperator dąży zaś do obniżenia temperatury – powietrze nawiewane jest schładzane przez wywiewane. Warto jednak pamiętać, że w czasie upałów urządzenie mimo wszystko nie zapewni tak silnego nawiewu zimnego powietrza jak klimatyzacja.