5 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Regał czy półki ścienne? Zalety obu rozwiązań

Regały i półki ścienne mają tę samą funkcję, jednak spełniają ją w różny sposób. Oba te typy mebli mają swoich gorących zwolenników oraz przeciwników. Jakie są największe zalety regałów i półek ściennych? W jakich warunkach każde z tych rozwiązań sprawdzi się najlepiej? Oto co trzeba wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji co do mebli do przechowywania.

Zalety i wady regałów

Największą zaletą regałów, która przekonuje wiele osób, jest ich pojemność. Jeżeli dysponujemy  regałem, raczej nie musimy się obawiać o to, że zabraknie miejsca dla naszych licznych książek, bibelotów, ozdobnych zestawów naczyń i wszystkiego, co chcemy mieć w domu. Wygodnemu przechowywaniu sprzyja też fakt, że regał może mieć praktycznie dowolny rozmiar – nawet zajmować całą ścianę. Regały na wymiar przygotowuje www.ewodd.com. Jeżeli zdecydujemy się na mebel na miarę, mamy też dowolność pod względem materiałów i wzornictwa.

Regał jest mocnym akcentem w pomieszczeniu. Sam mebel oraz to, co przechowujemy na jego półkach, ściąga wzrok. Warto zatem zastanowić się dokładniej nad tym, czy chcemy, aby wygląd pokoju determinował właśnie ten mebel.

Dużą zaletą regału jest także to, że część jego półek może być zakryta przed wzrokiem ciekawskich, a część – pięknie eksponować to, czym chcemy się pochwalić.

Regał, choć praktyczny, nie jest rozwiązaniem bez wad. Zaliczyć do nich trzeba większy niż w przypadku półek koszt (wynika on z większej ilości materiału i nakładu pracy). W małych pomieszczeniach regał może dawać także wrażenie przytłoczenia – wówczas rozwiązaniem może być regał na miarę.

Zalety i wady półek ściennych

Półki ścienne pod względem funkcjonalności są zupełnym przeciwieństwem regałów. Ich największą zaletą jest to, że nie zabierają przestrzeni. Ponieważ są mocowane do ściany, nie pozbawiają nas nawet skrawka podłogi, dzięki czemu wnętrze zachowuje przestronność.

Do zalety półek można też zaliczyć to, że są one dość dyskretne – nie rzutują w istotny sposób na wygląd całości pomieszczenia, za to mogą stanowić wysmakowany detal. Niewątpliwie mocną stroną półek jest ich cena – znacząco niższa niż ceny regałów. Ponadto półki są bardziej elastyczne pod względem ulokowania – mogą być montowane w praktycznie dowolnym miejscu w ścianie. Szczególnie ciekawie może prezentować się cały zespół – półki na miarę zawieszane fantazyjnie obok siebie są świetną ozdobą ściany, a jednocześnie praktycznym sposobem przechowywania rzeczy.

Półki mają też słabe strony. Nie dają możliwości zakrycia tego, co na nich trzymamy, i są mniej pojemne od regałów. Sprawdzą się jednak doskonale w niewielkich przestrzeniach osób, które cenią minimalizm i oszczędne formy.