led
11 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Przykłady zastosowań pasków LED

Lampy LED to nowoczesne źródło światła. Nie tylko oszczędza energię elektryczną, ale też daje ogromne możliwości dostosowywania oświetlenia do oczekiwań oraz warunków. LED-y są dostępne w wielu postaciach, dzięki czemu pozwalają na praktycznie dowolne aranżowanie oświetlenia. Bardzo popularne są paski LED. Jakie są ich największe zalety i najpopularniejsze zastosowania?

Zalety LED-ów

Oświetlenie LED opiera się na białych diodach elektroluminescencyjnych. Białe światło uzyskuje się przez połączenie światła niebieskiego z odpowiednim luminoforem, czyli chemiczną substancją luminescencyjną. Świeci ona na kolor, który po połączeniu ze światłem niebieskim daje światło białe.

Oświetlenie LED ma mnóstwo zalet! – przekonuje ekspert z Hurtowni Elektrotechnicznej EKO. – Wyższa sprawność, żywotność sięgająca nawet 50 000 godzin, szeroki zakres napięć roboczych, niskie zużycie energii, cena niska w stosunku do czasu użytkowania oświetlenia, brak problemu z nagrzewaniem się, brak promieniowania UV. Na tym nie koniec. W modelach wyposażonych w regulację barwy możemy uzyskać światło w praktycznie dowolnym kolorze. LED-y są produkowane nie tylko w postaci zbliżonej do tradycyjnych żarówek, ale też jako pojedyncze spoty, taśmy czy innego rodzaju połączenia wielu źródeł światła, które można dowolnie dobierać do tego, co i jak chcemy oświetlić.

W tym tekście przyjrzymy się jednej z najbardziej popularnych form tego typu oświetlenia ‒ paskom LED. Gdzie znajdują zastosowanie?

Zastosowania pasków LED

Paski LED czy też taśmy LED zyskują coraz więcej zwolenników, chociaż jeszcze niedawno ich głównym zastosowaniem było oświetlanie bannerów reklamowych. Na szczęście projektanci wnętrz i przeciętni Kowalscy poznali się na LED-ach i dziś zaczynają one gościć także jako funkcjonalny i dekoracyjny element domu.

Paski LED mogą mieć rozmaite zastosowania. Często spotykanym rozwiązaniem jest doświetlanie powierzchni roboczych, np. blatów kuchennych. Taśmy LED mogą też rozświetlać wnętrza szaf, dzięki czemu poszukiwanie ubrań staje się prostsze niż kiedykolwiek.

Paski LED mogą także służyć podkreśleniu niektórych elementów, np. otaczając krawędzie blatów łazienkowych, sufitów, szczególnie podwieszanych, czy listew przypodłogowych. LED-y mogą też podnosić bezpieczeństwo domowników, wydobywając z ciemności schody. Ciekawym pomysłem jest doświetlenie paskami LED wnętrza kabiny prysznicowej albo umieszczenie ich przy wannie – łazienka zaczyna wyglądać interesująco i może być miejscem nastrojowych kąpieli bez użycia świec.