17 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Przygotowanie basenu do sezonu letniego

Basen w ogrodzie to doskonała atrakcja w sezonie letnim. Zanim jednak wskoczymy do chłodnej wody, powinniśmy zadbać o czystość i bezpieczeństwo.

Krok pierwszy – czyszczenie wody

Basen ogrodowy powinien być przede wszystkim czysty, aby kąpiel w nim był w pełni przyjemna i nie przyniosła szkody dla naszego zdrowia. Dużym ułatwieniem w dbaniu o czystość są pokrywy basenowe, gdyż zabezpieczają one wnętrze zbiornika przed zanieczyszczeniami. Jeśli nie mamy pokrywy, będziemy musieli usunąć pływające śmieci przy pomocy podbieraków.

Krok drugi – czyszczenie basenu

Po oczyszczeniu wody z zanieczyszczeń i spuszczeniu jej z basenu, możemy przystąpić do czyszczenia niecki. Używamy specjalnie w tym celu stworzonych żeli i płynów, które nakładamy na ściany i dno basenu za pomocą miękkiej szmatki. Nie zapominamy o założeniu rękawic ochronnych, by nie narazić skóry na kontakt z detergentem. Po dokładnym umyciu basenu, należy jego powierzchnie dokładnie spłukać bieżącą wodą. Następnie spryskujemy ściany i dno preparatem zapobiegającym rozwojowi glonów i mętnieniu wody – warto zwracać uwagę na jego skład i pH, ciężkie metale mogą podrażniać skórę. Preparat pozostawiamy do wyschnięcia.

Krok trzeci – napełnianie basenu

Po oczyszczeniu i osuszeniu ścian basenu możemy z powrotem napełnić go świeżą wodą. Następnie sprawdzamy jej odczyn, używając testera – optymalna wartość pH wody mieści się w granicach od 7,2 do 7,4. Jeśli jest zbyt wysoka lub zbyt niska powinniśmy dodać do wody specjalne preparaty, które regulują odczyn. Do dezynfekcji wody używamy środków bakteriobójczych w płynie lub w tabletkach zgodnie z zaleceniami producenta – warto używać dwóch różnych środków, nie zneutralizują się one a my będzie mieli pewność, że woda została oczyszczona z bakterii. Preparaty te powinny mieć obojętne pH.

Krok czwarty – oczyszczenie filtra

Brudny filtr wody to idealne warunki dla namnażania się drobnoustrojów, dlatego należy go zdemontować i oczyścić. Zaczynamy od opłukania filtra pod bieżącą wodą, następnie używamy środków dezynfekujących zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto sprawdzamy koszyk skimmera i prefiltr pompy – z nich również usuwamy zanieczyszczenia.

Krok piąty – montaż elementów basenu

Te części basenu, które zdemontowaliśmy na czas zimy – np. skimmer, oświetlenie podwodne -powinniśmy uważnie skontrolować przed montażem. Uszkodzone elementy powinny zostać naprawione lub wymienione. Po ich zamontowaniu możemy już bezpiecznie korzystać z basenu.

Producentem wysokiej jakości basenów i akcesoriów basenów jest firma Astrapool.