8 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Przydomowy ogród zimowy w stylu skandynawskim

Efektowny i naturalny ogród zimowy jest odskocznią dla ludzi oraz rajem dla roślin. Istnieje jednak kilka typów takich przestrzeni, dlatego mogą być one wyposażone na wiele sposobów. Popularną opcją jest styl skandynawski. Czym charakteryzuje się ten nurt oprócz surowych i minimalistycznych mebli oraz prostych ozdób? Oto kilka porad, jak stworzyć skandynawski ogród zimowy!

Skandynawski ogród zimowy z kominkiem? Czemu nie!

W stylu skandynawskim dominują nieskomplikowane ozdoby, co nie oznacza, że są one mało dekoracyjne. Meble w tym nurcie charakteryzują się wygodą, minimalizmem oraz prostotą. Aby stworzyć wnętrze skandynawskie, warto umieścić w nim kilka krzeseł, drewniany i masywny stół oraz klimatyczne oświetlenie.

Ciekawym pomysłem jest także zastosowanie w takim wnętrzu kominka, który może być sztuczny. Roślinność? Dowolna. Warto jednak, aby wybrane kwiaty i krzewy miały wystarczająco dużo słońca i odpowiednią temperaturę. Trzeba także wiedzieć, że styl skandynawski jest ściśle powiązany z przyrodą. Stonowane kolory, drewno oraz naturalne oświetlenie są więc w takim ogrodzie zimowym na wagę złota.

Czym jeszcze charakteryzuje się styl skandynawski?

Mieszkańcy Skandynawii lubią ciepłe i miłe wieczory z kubkiem grzanego wina lub gorącej herbaty. Biorąc pod uwagę tamtejszy klimat, nie jest to jednak nic dziwnego. Namiastkę takiej kultury można z łatwością przenieść także do Polski i dowolnego kraju na świecie. Oto kilka charakterystycznych skandynawskich detali, które pozwolą poczuć się jak w tamtejszych regionach:

  • małe latarenki,
  • proste świeczniki,
  • fotele uszaki,
  • dywany i narzuty z imitacji futra,
  • ceglane ściany,
  • minimalistyczne lampy,
  • proste kanapy i krzesła,
  • odcienie żółci, szarości oraz bieli i turkusu.

– Każdy ogród zimowy musi mieć stabilną konstrukcję. Jedną z najpewniejszych opcji jest aluminiowy stelaż, który może być bazą do oszklenia tarasu lub też stanowić wolnostojący obiekt w centrum posesji. Tak przygotowany szkielet da się urządzić w dowolnym stylu architektonicznym – informuje pracownik firmy DARO Ogrody Zimowe z Piaseczna.

Roślinność w skandynawskim ogrodzie zimowym

Dopasowując roślinność do ogrodu zimowego, warto wziąć pod uwagę wszelkie draceny, figowce, kaktusy, palmy, cytrusy, storczyki oraz fatsję japońską i oleander. Lista jest naturalnie szersza, jednak te gatunki są bardzo popularne.

Podsumowując, ogród w stylu skandynawskim powinien być połączeniem odpowiednich mebli, roślin, akcesoriów i ścian o konkretnej barwie wraz z oświetleniem. Tylko tak dobrane elementy stworzą w pełni komfortowy, efektowny i klimatyczny ogród zimowy w restauracji lub na przydomowym tarasie.