Brama wjazdowa przesuwna
15 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Przesuwny czy uchylny – na jaki sposób otwierania bramy się zdecydować?

Brama wjazdowa powinna być nie tylko estetyczna, ale także zapewniać bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania. Na rynku dostępne są dwa rodzaje bram: przesuwne lub uchylne (jedno- lub dwuskrzydłowe). Według polskiego prawa oba warianty muszą mieć minimum 2,4 m szerokości i co najmniej 3 m długości. Poza tym brama powinna się otwierać zawsze do wewnątrz posesji. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

 

Brama wjazdowa przesuwna – charakterystyka i zastosowanie

 

Brama wjazdowa przesuwna jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ jest łatwa w użytku i rzadko ulega uszkodzeniu. Poleca się jej zamontowanie szczególnie w przypadku działek, które nie są zbyt duże, gdyż praktycznie nie zajmują wolnej przestrzeni – przesuwają się tylko po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Działka musi być jednak odpowiedniej szerokości. Brama przesuwna zajmuje ok. 5 metrów, a kolejna taka wartość 5 jest potrzebna, aby sprawnie działała. Taki mechanizm może poruszać się po szynie lub być samonośny.

 

W przypadku pierwszego wariantu trzeba zadbać o szyny, ponieważ liście, kamienie czy śnieg mogą powodować utrudnienia w jej przesuwaniu. Klienci coraz chętniej wybierają bramę przesuwaną automatyczną, która działa na zasadzie siłowników. Dzięki tej opcji nie trzeba wysiadać z samochodu, aby ją otworzyć. Bramy przesuwne samonośne są niezawodne, ale to niestety droższa opcja.

 

Brama uchylna dwuskrzydłowa – charakterystyka i zastosowanie

 

W Polsce chętniej wybieranym wariantem od bram uchylnych jednoskrzydłowych są bramy dwuskrzydłowe. W przeciwieństwie do bram przesuwnych nie ma potrzeby posiadania działki o odpowiedniej szerokości, natomiast konieczna będzie spora głębokość. Taka brama to bardzo estetyczne rozwiązanie. Poza tym może być o wiele tańszą inwestycją niż brama przesuwna. Skrzydła trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby samoczynnie nie otwierały się podczas silnego wiatru. Nie poleca się również parkowania przed bramą, aby nie uszkodzić auta. Brama uchylna również może być zautomatyzowana.

 

Zarówno bramy przesuwne, jak i bramy uchylne wysokiej jakości w różnych kolorach i wzorach można zamówić w firmie Ideal Rolety, która tworzy bramy przemysłowe już od 25 lat. To doświadczona spółka, której warto zaufać.

 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która brama jest lepsza. Wszystko zależy tak naprawdę od parametrów działki, finansów, jak i indywidualnych zapotrzebowań. Ważne jest jednak, aby wybierać polecane produkty.