Przeglądy kominowe
15 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Przeglądy kominiarskie w świetle przepisów

Przynajmniej raz w roku zaleca się dokonania przeglądu wentylacji w mieszkaniu. Ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Drożna instalacja zapewnia przepływ powietrza, dzięki czemu lokatorzy są chronieni przed zgubnym wpływem dwutlenku węgla. Takiego przeglądu dokonuje kominiarz, który jest wyposażony w odpowiednie do tego narzędzia. W kilka chwil może on wykryć zagrożenie, które nie jest widoczne gołym okiem.

Kiedy dokonuje się przeglądów kominiarskich?

Ze względów bezpieczeństwa obowiązkiem jest dokonanie przeglądu kominiarskiego przynajmniej raz w roku. Jednak w przypadku budynków, których powierzchnia przekracza 2000 metrów kwadratowych, przepisy stanowią o co najmniej dwóch inspekcjach.

Taka kontrola przeprowadzana jest przez uprawnionego specjalistę na zlecenie osoby prywatnej lub Wspólnoty czy Spółdzielni Mieszkaniowej. Dlatego też termin jest zależny od tego, kiedy wpłynie zlecenie do firmy dokonującej takiej inspekcji.

Dlaczego wykonuje się przeglądy kominowe?

Przeglądy kominowe i wentylacyjne wykonuje się w trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i życia mieszkańców. Niedrożne kanały wentylacyjne powodują nagromadzenie się w mieszkaniu dwutlenku węgla, co w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do śmierci lokatorów. Gaz ten jest bezbarwny oraz bezwonny, dlatego też nie jest możliwe wykrycie go samodzielnie.

Taki przegląd techniczny trwa dosłownie parę minut, a może uratować życie całej rodzinie. Jego koszt nie jest wysoki. Mieszkańcy Wspólnoty lub Spółdzielni Mieszkaniowej praktycznie nie odczują tego wydatku, ponieważ to zarządca budynku jest zobowiązany do przeprowadzenia przeglądu.

Kto dokonuje przeglądu kominowego?

Jak sama nazwa wskazuje, przeglądu kominowego dokonuje kominiarz. Podczas wizyty w lokalu jest on wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który w kilka chwil jest w stanie dać opinię na temat stanu instalacji wentylacyjnej. Ofertę takiego przeglądu świadczy między innymi Zakład Usług Kominiarskich w Dąbrowie Białostockiej.

Dodatkowo lokatorzy mogą samodzielnie badać obecność dwutlenku węgla w mieszkaniu. W tym celu montuje się czujniki, które całodobowo czuwają i mierzą poziom tego trującego gazu. W przypadku wykrycia zbyt dużej ilości substancji dają one znać głośnym sygnałem. Należy wtedy jak najszybciej otworzyć okno, żeby przewietrzyć mieszkanie i wpuścić tlen. Pozwoli to ocalić życie wszystkim lokatorom, którzy znajdowali się w pomieszczeniu.