Przegląd kanalizacji za pomocą kamery
19 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Przegląd sieci kanalizacyjnych kamerami TV w celu oszacowania stanu technicznego

Właściwa eksploatacja sieci kanalizacyjnych wymaga przeprowadzania okresowych przeglądów. Są one konieczne dla oszacowania stanu technicznego i ma to wpływ na bezpieczeństwo oraz wygodę korzystania z kanalizacji. Jednym ze sposobów określania kondycji wspomnianego systemu jest inspekcja kamerą TV. Na czym polega ta czynność i co warto o niej wiedzieć? Kiedy się na nią zdecydować?

Inspekcja kanalizacji z wykorzystaniem kamery TV – charakterystyka usługi

Inspekcja kanalizacji metodą wizyjną odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych kolorowych kamer TV. Wyróżnia się dwa typy wspomnianych kamer:

  • kamery TV samojezdne z pomiarami spadków,
  • kamery TV wpychane przez rewizję i otwarte rurociągi.

W firmie AS-EKO, która specjalizuje się w obsłudze sieci kanalizacyjnych, korzysta się z obydwu rodzajów kamer, w zależności od aktualnego zapotrzebowania i typu obsługiwanego systemu. Jak wyjaśnia pracownik tego przedsiębiorstwa: Taka inspekcja umożliwia nam szybkie wykrycie nieszczelności i ustalenie przyczyn zapychania się kanalizacji. W tym sensie jest ona bardziej efektywna od innych metod tradycyjnych.

Dzięki temu stosunkowo małym kosztem można oszacować stan kanałów i podjąć odpowiednie kroki, takie jak czyszczenie lub naprawa kanalizacji.

Jak przebiega przegląd kanalizacji z kamerą TV?

Ta usługa, choć nie wymaga ponoszenia ogromnych kosztów, wymaga odpowiedniego podejścia i wiedzy na temat funkcjonowania sieci, umiejętności manualnych oraz odczytywania wyników inspekcji.

W inspekcji kanalizacyjnej z kamerami TV korzysta się z profesjonalnego oprogramowania do wydruku natychmiastowego. Drukuje się bowiem raporty, które zawierają szczegółowy opis badanego odcinka (np. odległość w mb, spadki w %, komentarz operatora), wraz z prezentacją graficzną, zdjęciami i wykresami. Obraz z kamery wraz z opisem widoczny jest na monitorach i zapisywany na komputerze, a stamtąd jest następnie przenoszony jest na płyty CD lub na inne nośniki.

Co istotne, dokumentacja powinna także zawierać fachową ocenę eksploatacyjną kanału, a także ewentualną propozycje jego naprawy.

 Co jest w stanie wykryć kamera TV w kanalizacji?

Dobrej jakości kamera, w połączeniu z wiedzą i fachowym podejściem specjalistów obsługujących sieć kanalizacyjną, pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości, takich jak:

  • nielegalne przyłącza,
  • źródło nieprzyjemnych zapachów,
  • niedrożne wywiewki,
  • naturalne przyczyny zapychania się (np. wrastające korzenie),
  • infiltracje wody gruntowej do kanałki,
  • spadki i przeciwspadki rurociągu,
  • nieszczelności połączeń rur i zbiorników,
  • pęknięcia rur.

Prawidłowo przeprowadzona inspekcja z kamerą TV pozwala na sprawne wykrycie i precyzyjne zlokalizowanie nieszczelnych miejsc w kanałach. W ten sposób można od razu zareagować na pojawiające się w konkretnym miejscu źródła nieszczelności i udrożnić system, pozbywając się czasowej awarii.

Opisywana metoda jest również przydatna w kontekście określenia ogólnego stanu technicznego kanalizacji i jej stopnia zanieczyszczenia, na przykład przed remontem generalnym nieruchomości oraz w procesach pomiarów głębokości i odległości.