26 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Przegląd akcesoriów do kos

Kosy mechaniczne są nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z różnego rodzaju zaroślami i trawą w miejscach trudno dostępnych i na nierównym terenie. Sprawdzają się zarówno w profesjonalnych zastosowaniach, jak i domowym użytku. By koszenie było lekkie, łatwe i przyjemne, warto regularnie konserwować kosę i zadbać o dobór właściwych akcesoriów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

Głowice tnące

Głowice tnące należą do akcesoriów podlegających najszybszej eksploatacji, w związku z czym dla zapewnienia optymalnej pracy kosy należy systematycznie je wymieniać. Do wyboru mamy oryginalne głowice Stihl, producenta zapewniającego odpowiednią jakość i trwałość swoich wyrobów oraz idealne dopasowanie do poszczególnych kos spalinowych, produkowane w Chinach zamienniki – tanie, ale o wątpliwej wytrzymałości, oraz głowice uniwersalne.

Wybierając głowicę, trzeba zwrócić uwagę na jej dopasowanie do modelu kosy. Kluczowy jest tutaj rodzaj trzpienia w przekładni kątowej: w małych i średnich kosach występuje trzpień 10, a w dużych kosach dla zawodowców przeznaczony do dużych głowic trzpień 12 – wyjaśnia ekspert z firmy PRO-TECH.

Żyłki i noże do kos spalinowych

W głowicach tnących stosuje się żyłkę lub specjalne noże z tworzywa sztucznego. Żyłka, wykonana zwykle z wytrzymałego nylonu, świetnie nadaje się do koszenia trawy, ale poradzi sobie również z twardszymi chwastami, o ile zostanie dobrana odpowiednio do planowanego zastosowania. Żyłki różnią się od siebie grubością (od 1,4 do 4 milimetrów średnicy) oraz kształtem. Im grubszy sznur tnący, tym wyższe trawy i większe zarośla będzie w stanie wykosić, oczywiście pod warunkiem że kosa ma wystarczająco dużą moc, a głowica jest na tyle duża, że grubsza żyłka tnąca się do niej zmieści.

Jeśli chodzi o kształt, wyróżniamy żyłki o przekroju:

  • okrągłym – najpowszechniej stosowane, wytrzymałe, świetne do cięcia traw;
  • kwadratowym – gwarantują mocniejsze cięcie, ale szybciej się zużywają. Idealne do twardszych zarośli;
  • wielokąta – najostrzejsze, a przy tym wytrzymałe, o uniwersalnym zastosowaniu.

Głowice wyposażone w polimerowe, wymienne nożyki (dwa lub trzy) doskonale radzą sobie z twardszymi zaroślami i chwastami. Jeśli zamierzamy kosić trudny, nierówny i usiany kamieniami teren, lepiej wybrać wyprofilowane noże uchylne. Takie rozwiązanie stosuje się w podkaszarkach, w których zamontowanie metalowych części tnących nie jest możliwe.

Metalowe narzędzia tnące

W kosach mechanicznych o średniej i dużej mocy można zainstalować stalowe piły tarczowe, stanowiące prawdziwe narzędzie do zadań specjalnych. Pozwalają one wyciąć splątane zarośla, chwasty o zdrewniałych łodygach, krzewy, a nawet cienkie pnie młodych drzew. Ponadto taką piłę można wykorzystać również do karczowania terenu.

Z kolei do pielęgnacji kolczastych żywopłotów oraz tak zwanego prześwietlania i wykaszania różnych zarośli doskonale nada się nóż rozdrabniający. Należy jednak pamiętać, by używać do wyłącznie w połączeniu z osłoną.

Tarcza tnąca również pozwoli na wykoszenie bardziej opornych roślin, szczególnie suchej i twardej trawy, trzcin, rosnących gęsto chwastów czy pokrzyw. Tarcze produkuje się z odpornej na zużycie stali i wyposaża w ostrza – dwa, cztery, a nawet osiem – lub zęby ukośne. Im więcej ostrzy, tym grubsze i twardsze zarośla możemy za pomocą takiej tarczy wykosić.

Osłony twarzy, rękawice i szelki

By koszenie było czynnością zarówno bezpieczną, jak i komfortową, warto zainwestować w przeznaczone specjalnie do tego celu akcesoria. W sprzedaży znajduje się ich całe mnóstwo – od tych najbardziej profesjonalnych, stworzonych dla zawodowców, po przystosowane do prywatnego, niezbyt intensywnego użytku.

Osłony twarzy chronią przed pryskającą wkoło trawą i twardszymi elementami, np. kamykami czy kawałkami gałęzi, które mogą poważnie zranić lub uszkodzić wzrok, dlatego są niezbędne podczas operowania kosą. Warto zadbać również o swoje uszy, chroniąc się przed nadmiernym hałasem za pomocą specjalnych nauszników przeciwhałasowych.

Konieczne jest również zakładanie rękawic ochronnych. Wybierając je, zwracajmy uwagę na ich wytrzymałość i przyczepność – nie chcemy przecież, by sprzęt wysuwał nam się z rąk. Rękawice muszą też być wygodne i dostosowane do pory roku: te zimowe powinny zapewnić dłoniom ciepło, a letnie pozwalać na skuteczną wentylację i chronić przed przegrzaniem.

Jeśli używamy kosy często i długo, nieocenioną pomocą będą szelki podtrzymujące kosę. Do wyboru jest wiele modeli. Szelki powinny być wygodne, lekkie i łatwo się zakładać. Dobrze dobrane i dopasowane pozwalają na długotrwałą pracę bez zmęczenia.