przeciekajacy dach remont dachu
24 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Przeciekający dach. Najczęstsze przyczyny problemu

Przeciekający dach to nie lada problem. Zacieki na suficie, przemoczona warstwa izolacyjna tracąca swoje właściwości, wilgoć, a nawet pleśń i grzyb, to jedne z najczęstszych objawów tego, że pokrycie dachowe będzie wymagało sprawdzenia. Aby ułatwić każdemu to zadanie, poniżej omówimy 3 najczęstsze przyczyny przeciekania dachu.

Dlaczego dach przecieka?

Przeciekający dach jest najczęściej wynikiem jego niedokładnego wykonania przez dekarzy lub użycia w tym celu źle dobranych materiałów o niskiej jakości. W niemal w większości przypadków powodem powstających przecieków jest jeden z trzech wymienionych poniżej:

  1. Uszkodzona membrana dachowa

Pierwszą z przyczyn przeciekającego dachu może być uszkodzenie jego membrany. Membrana dachowa jest bowiem delikatnym materiałem, który w trakcie układania bardzo często ulega przypadkowemu uszkodzeniu. Nawet niewielkie dziury mogą powodować powstawanie przecieków. Na szczęście naprawa tej usterki dachu nie jest trudna i kosztowna. Wymaga jedynie załatania fragmentu, który powoduje nieszczelność połaci dachowej.

  1. Niepoprawna obróbka komina

Drugą przyczyną przeciekania dachu może być niewłaściwe obrobiony komin lub uszkodzenie uszczelnienia między nim a pokryciem dachu. Niekiedy powodem jest także kołnierz wokół komina, który wskutek zmian temperatury uległ odkształceniu. W pierwszym przypadku należy więc wykonać na nowo uszczelnienie powierzchni wokół komina, które przylega do dachu. Natomiast w drugim wymienić wadliwą blachę na nową.

  1. Kosz dachowy

Jeden z najbardziej newralgicznych elementów dachu, jakim jest kosz dachowy, bardzo często przyczynia się do powstawania przecieków. Zwłaszcza jeśli zalega na nim śnieg. W takiej sytuacji wiemy już, że został on wykonany nieprawidłowo. Aby uniknąć remontu dachu, można jednak zamontować na nim specjalistyczne kable grzewcze, które przyspieszą roztapianie zalegającego w tym obszarze śniegu. Niekiedy zdarza się tak, że kosz dachowy posiada zbyt wąską obróbkę, która powoduje wdzieranie się wody pod pokrycie dachowe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zagięcie brzegów kosza dachowego ku górze.

Jak zapobiec przeciekom na dachu?

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też postanowiliśmy zapytać o to, jak zapobiec przeciekom dachu specjalistę z firmy Dekarz Poznań:

-Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie przeciekaniu dachów jest zatrudnienie doświadczonego i sprawdzonego dekarz już na etapie budowy. Pomimo tego, że rada wydaje się oczywista, to wciąż wiele osób chce zaoszczędzić na wykonaniu pokrycia dachowego. Szukają najtańszych ofert, a często niska cena za usługę równa się z niską jakością jej wykonania. Oszczędność ta jest oczywiście pozorna, gdyż późniejsze naprawy wynikające ze złej obróbki blacharskiej, skutkującej przeciekaniem dachu, potrafią niekiedy wynosić nawet połowę kwoty, jaką zapłacono za wykonanie całego dachu.

Wobec tego nie pozostaje nic innego niż powierzyć prace związane z wykonaniem zadaszenia wyłącznie specjalistom. Dodatkowo chcąc uniknąć przecieków, warto także wykonywać regularne przeglądy dachów, które pozwolą wyłapać ewentualne usterki, zanim wygenerują one duże szkody materialne.