proszek zel do prania
16 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Proszek do prania czy żel? Które środki są najlepsze do prania?

Pranie to obowiązek doskonale znany każdemu z nas. Samo nastawienie pralki to nie wszystko – najpierw trzeba umiejętnie posortować rzeczy, które chcemy wyprać, a także dobrać do nich odpowiedni środek piorący: proszek, żel, kapsułki, ekologiczne orzechy, płatki mydlane bądź kule. Ponieważ ilość detergentów do wyboru stale się zwiększa, warto sprawdzić, których użyć, aby nasze ubrania były wolne od plam, świeże i pachnące.

Najchętniej sięgamy po proszek do prania lub żel. Nierzadko robimy tak z przyzwyczajenia, gdyż oba detergenty są nam doskonale znane. Nie zawsze jesteśmy świadomi różnic między nimi i czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, który środek piorący najlepiej spełni nasze oczekiwania. Aby się tego dowiedzieć, przyjrzymy się bliżej proszkom do prania i żelom.

Proszek do prania – najstarszy, ale czy najlepszy?

Proszek jest najstarszym i cieszącym się największym uznaniem środkiem piorącym. Pierwszy proszek do prania powstał w 1876 r. Nic dziwnego, że najchętniej sięgamy po detergent, który znamy najlepiej. Jakie są zalety proszku do prania?

 • Bardzo skutecznie radzi sobie z plamami – w porównaniu z pozostałymi środkami najlepiej usuwa ciężkie zabrudzenia.
 • Doskonale nadaje się również do prania ręcznego – bielizna, koronki czy odzież wykonana z jedwabiu, nadają się wyłącznie do prania ręcznego, gdyż w pralce automatycznej mogłyby ulec zniszczeniu. Na pranie ręczne często decydujemy się również w przypadku, gdy do wyprania mamy jedną bądź kilka sztuk ubrań i musimy to zrobić odpowiednio szybko, aby móc rozprawić się ze świeżą plamą (np. z wina, marchewki, farby czy kawy), która po wyschnięciu staje się niemożliwa do usunięcia.
 • Możemy go dowolnie dozować – w przeciwieństwie do kapsułek potrzebną ilość proszku do prania możemy każdorazowo dobierać sami.
 • Do opakowań proszków często dołączane są miarki, dzięki którym można precyzyjnie odmierzyć odpowiednią ilość środka.Jakie są wady proszku piorącego?
 • Nadaje się przede wszystkim do prania podczas długiego cyklu – proszek potrzebuje więcej czasu, aby rozpuścić się w wodzie. W przypadku prania w krótkim cyklu, reszta nierozpuszczonego proszku może zalegać na ubraniach, przez co wymagają one ponownego prania.
 • Czasami pranie z użyciem proszku wymaga dodatkowego wsparcia w postaci dodania płynu do płukania, aby nadać ubraniom piękniejszego, intensywniejszego zapachu bądź miękkości.
 • Proszek brudzi podajnik i należy go myć regularnie – nierozpuszczone resztki starego proszku mogą spowodować, że odpływ się zablokuje, a z bębna będzie się wydobywał nieprzyjemny zapach.


Żel do prania – czy na pewno lepszy od proszku?

Żel do prania to nic innego jak połączenie właściwości proszku i płynu do prania – jego działanie jest mocne, ale bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin. Jest detergentem znanym, lecz stosunkowo nowym, więc mniej konsumentów po niego sięga. Jakie są zalety żelu do prania?

 • Jest skoncentrowany, a co za tym idzie – o wiele wydajniejszy od pozostałych środków piorących.
 • Szeroki wybór – w sprzedaży są płyny do prania białych, kolorowych, delikatnych, czarnych, wełnianych, dziecięcych, a nawet sportowych ubrań.
 • Całkowicie rozpuszcza się w wodzie, a w związku z tym nie pozostawia śladów na ubraniach.
 • Doskonale radzi sobie także w krótkich cyklach prania, nawet w niskich temperaturach.
 • Można dozować go bezpośrednio do bębna, więc nie brudzi szufladki.
 • Z uwagi na wydajność, jest bardziej ekonomiczny w użyciu niż proszki.
 • Nadaje ubraniom miękkości i sprawia, że są bardziej podatne na prasowanie.Jakie są wady żelu do prania?
 • W przypadku nieodpowiedniego dozowania żelu, jego resztki mogą zalegać w bębnie i go zatykać.
 • Gorzej od proszku radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.
 • Wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, krótki czas prania jest mniej przyjazny dla środowiska niż długi; dzieje się tak dlatego, że pralka każdorazowo musi wykonać dokładnie taką samą pracę, np. dużo szybciej nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury.

Proszek do prania czy żel – który wybrać?


Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jest kwestia indywidualna – zauważa nasz rozmówca z firmy Pollena Paczków. Jeżeli w naszej garderobie przeważają delikatne i kolorowe tkaniny wymagające specjalnej pielęgnacji, lepszy okaże się żel. Natomiast w przypadku uporczywych zabrudzeń i odzieży z trwałych, mocnych materiałów rozsądniejszym wyborem będzie proszek do prania.

Aby ubrania służyły nam jak najdłużej, ciesząc oczy intensywnością barw, warto mieć w łazience lub pralni oba te detergenty. Dzięki temu za każdym razem nastawiając pranie, będziemy mogli dopasować preparat do właściwości tkanin.

Niezależnie od tego, który rodzaj środka wybierzemy, możemy chronić środowisko. Warto sięgać po ekologiczne detergenty, tworzone w oparciu o innowacyjne formuły i wolne od toksycznych substancji.