26 marca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Projektowanie ogrodu krok po kroku

Ogrody pociągają nas swoim pięknem i tajemnicą. Kochamy patrzeć, jak z roku na rok sadzonki transformują nasz ogród z pustki w pełną uroku i magii przestrzeń. Dla każdego ogród będzie oznaczał co innego, dlatego w jego projektowaniu ważna jest rozwaga. Ustal z domownikami, jakie macie potrzeby. Wystarczą Wam ozdobne rabaty, czy chcecie mieć ogród, w którym dzieci będą bawić się w chowanego.

Projektowanie ogrodu warto powierzyć specjalistom. To oni będą wiedzieć, która roślina zakwitnie w maju, a jej kwiaty stracą płatki w czerwcu oraz która w ciągu kilku lat zdominuje rośliny w otoczeniu. Ekspert nie tylko pomoże w doborze roślin. Uwzględni także wszystkie czynniki, które zadecydują o funkcjonalności i bezpieczeństwie ogrodu – przekonuje specjalista z firmy Aturi Ogrody z Krakowa.

Określ swoje potrzeby

Ogrody są różne i pełnią wiele funkcji. Zastanów się, co dla Ciebie jest istotne. Stań przed domem, wyobraź sobie różne warianty i sprawdź, jak się czujesz. Oczami wyobraźni zobacz różnobarwne rabaty przed domem ułożone w piękne kombinacje. Jeśli ten widok Cię nie zadowala, pomyśl o drzewach, które dają cień. Pierwsze na myśl przyszły Ci iglaste czy liściaste? A może owocowe? Pomyśl o pięknych jabłoniach, które na wiosnę kwitną, a na jesieni dają pyszne owoce. Jaką funkcję ma pełnić ogród? Ozdobną i reprezentacyjną, a może ma być miejscem odpoczynku i zabaw z dziećmi. Spisz sobie te pytania i inne, które Ci się nasuną, a pomogą dookreślić wizję ogrodu marzeń. Przedyskutuj wstępne założenia z rodziną.

Rozplanuj przestrzeń

Projektowanie ogrodu będzie zależało od rozmiaru przestrzeni, jaką dysponujesz. Sadzenie drzew na niewielkim metrażu nie będzie dobrym pomysłem. Natomiast pielęgnacja trawnika zajmującego wiele metrów kwadratowych może być nużąca. Na małej przestrzeni sprawdzi się sadzenie krzewów i założenie skalnika. Jeśli miejsca jest dużo, zastanów się, czy nie podzielić go na partie. Blisko domu warto wybrać kwiaty – rabaty lub skalniki. Za domem warto posadzić drzewa i zostawić przestrzeń między nimi na trawnik. Będzie to doskonała przestrzeń do grania w różne gry z dziećmi.

Kto zajmie się pielęgnacją ogrodu?

Kiedy Twoje potrzeby są sprecyzowane, a przestrzeń zaplanowana czas na dobór roślin i gatunków drzew. Wybieraj mądrze. Pamiętaj, że tworzenie Twojego ogrodu nie kończy się na realizacji projektu. Niektóre rośliny osiągają właściwy wzrost w ciągu wielu lat. Drzewom zajmuje to nawet kilkadziesiąt. Już na etapie projektu podejmij decyzję dotyczące kwestii dbania o ogród. System nawadniania trawników odciąży domowników. Pozwoli zachować piękną zieleń, przy oszczędności wody. Dla Ciebie to oznacza więcej czasu i pieniędzy. Jeśli nie masz ochoty strzyc trawnika w każdą sobotę, rozejrzyj się za firmą w okolicy, która zrobi to za Ciebie. Pamiętaj, że projektant ogrodu pomoże Ci stworzyć ogród marzeń i zaproponuje optymalne rozwiązania, aby Tobie pozostała czysta radość i wypoczynek.