łazienka
22 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Projektowanie łazienek. Samemu czy z profesjonalistą?

Łazienka to dość wyjątkowe miejsce w naszym domu czy mieszkaniu. Spędzamy w nim stosunkowo niewiele czasu w ciągu dnia, a jednocześnie wymagamy, żeby było przytulne, komfortowe i – co najważniejsze – funkcjonalne. Dlatego tak istotne jest dobra zaprojektowanie jej wnętrza, zwłaszcza kiedy nie jest ono zbyt duże. Planując urządzenie łazienki możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów wnętrz lub zdecydować się na sporządzenie projektu samodzielnie. Które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne?

Projektowanie samodzielne

Najważniejszą zaletą samodzielnego projektowania łazienki jest niska cena takiego rozwiązania – jedyne, co musimy poświęcić, to własny czas, który będzie nam potrzebny między innymi do dokładnego wymierzenia łazienki oraz zapoznania się z ofertą salonów łazienkowych. Powinniśmy liczyć się z tym, że dokładnie przeanalizowanie rynku oraz podjęcie ostatecznej decyzji to nie praca na jeden wieczór – spędzimy nad nim dużo więcej czasu. – Z drugiej strony jeśli mamy dryg do projektowania wnętrz, interesujemy się tą tematyką i lubimy samodzielnie urządzać przestrzeń wokół siebie, samodzielne zaprojektowanie łazienki i przygotowanie do prac wykończeniowych będzie nie tylko korzystne z finansowego punktu widzenia, ale również stanie się dużą przyjemnością. Pamiętajmy, że zawsze warto korzystać z pomocy fachowców, np. salonu Maxima – w ten sposób ustrzeżemy się poważnych błędów, które mogą potem zawarzyć na naszym komforcie korzystania z łazienki.

Profesjonalny projekt

Alternatywą do samodzielnego projektowania łazienki jest zlecenie tego zadania profesjonalnemu architektowi – rozwiązanie to można śmiało polecić nie tylko osobom kompletnie niezwiązanym z tematyką wnętrzarsko-budowlaną, ale również klientom, którzy przejawiają większe zaangażowanie w tym kierunku. Istotną przewagą projektanta nad nawet doświadczonym hobbystą jest taka, że swoje projekty wykonuje zawodowo – w ten sposób zdobywa doświadczenie i praktyczną wiedzę, pozwalającą mu znaleźć optymalne rozwiązania nawet w bardzo trudnych przypadkach. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, zaprojektowanie łazienki jest zadaniem trudniejszym niż się wydaje, polegającym nie tylko na stworzeniu funkcjonalnego układu wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu urządzeń, ale również odpowiednim doborze kolorystyki. Zatrudnienie profesjonalnego architekta wiąże się co prawda z pewnymi kosztami, w zamian jednak oszczędzamy mnóstwo czasu i unikamy ewentualnych błędów.