projekt domu
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Projektowanie domu jednorodzinnego. Jak to zrobić?

Własny dom to marzenie wielu osób. Jest to inwestycja na całe życie, dlatego trzeba szczegółowo zaplanować całe przedsięwzięcie. Pomijając konieczność zgromadzenia znacznych środków finansowych oraz znalezienia działki w atrakcyjnej okolicy, najważniejszy jest projekt domu. Musi on uwzględniać wszystkie potrzeby rodziny oraz wpisywać się w wizję tego, jak powinien wyglądać wymarzony dom.

Samodzielne opracowanie projektu

Wiele osób traktuje projekt domu i aranżacji wnętrz jako okazję do spełnienia marzeń oraz wykazania się kreatywnością. Samodzielne zaprojektowanie domu, który będzie odzwierciedleniem własnych pomysłów, to na pewno sposób na stworzenie spersonalizowanego miejsca do życia.

Trzeba jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia, z którymi poradzi sobie tylko wykwalifikowany architekt. – Projekt domu to nie tylko szkic bryły, rozkładu pomieszczeń, okien i drzwi- mówi specjalista z firmy Spatium. – Projekt musi uwzględniać także rozmieszczenie wszystkich instalacji i przyłączy, bo tylko wtedy będzie mógł zostać wykorzystany podczas budowy i dopuszczony do użytku – dodaje. Dobre biuro architektoniczne bezpośrednio współpracuje z klientami, dlatego możesz przedstawić własne pomysły, które chcesz uwzględnić w projekcie.

Jak zaprojektować swój dom?

 Mimo że bez odpowiednich kwalifikacji nie da się stworzyć ostatecznego projektu, to można samodzielnie opracować szkic, który posłuży jako wzorzec dla architekta. W tym celu można wykorzystać trzy metody, które pomogą Ci zaprojektować dom marzeń.

  • Program do projektowania – w internecie dostępne są łatwe w obsłudze aplikacje, dzięki którym zaprojektujesz dom oraz wykończenie wnętrz.
  • Tradycyjny szkic – wykorzystując kartkę i ołówek możesz narysować kształt budynku, rozmieszczenie pomieszczeń oraz pozostałe elementy architektury.
  • Gotowy projekt – jeżeli masz dostęp do gotowego projektu, możesz na nim bazować, modyfikując go według własnego pomysłu.

Oczywiście takie projekty nie zostaną wykorzystane podczas budowy czy załatwienia formalności, jednak mogą być tłem dla architekta. Na podstawie prowizorycznego szkicu oraz Twoich wskazówek, opracuje on profesjonalny projekt, który uwzględnia wszystkie detale techniczne. Dobry architekt, bazując na swoim doświadczeniu, zaprezentuje Ci również własne pomysły, które mogą poprawić funkcjonalność budynku. Warto więc rozpocząć współpracę z biurem projektowym, które jest otwarte na klienta i chętnie wdraża w życie nawet nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.