projekt ogrodu
23 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Projekt ogrodu vs koncepcja – czym się różnią?

Wielu właścicieli nieruchomości marzy o tym, by stworzyć wokół nich piękny ogród. Nie wszyscy potrafią zaplanować rozmieszczenie poszczególnych roślin samodzielnie, dlatego popularnością cieszą się usługi profesjonalnych firm. Przygotowują oni zarówno projekty, jak i koncepcje takich aranżacji. Czym różnią się od siebie obie te formy planowania terenów zieleni?

Czym jest koncepcja ogrodu? 

Koncepcja ogrodu to luźne ustalenia, polegające na przekazaniu firmie lub klientowi, jak mniej więcej będzie wyglądać konkretny teren. Najczęściej tworzy się ją już podczas omawiania pierwszych szczegółów z wykonawcą. Mowa tu o potrzebach właściciela nieruchomości dotyczących stref w ogrodach, dominujących kolorów czy wymagań dotyczących gatunków roślin. Dopiero na podstawie koncepcji może zostać opracowany szczegółowy projekt, obejmujący wymiary, dokładny dobór roślin, a także rozmieszczenie poszczególnych elementów na terenie działki.

Czym jest projekt ogrodu? 

Projekt ogrodu jest znacznie bardziej szczegółowy. Obejmuje dokumentację techniczną, a także wiele rysunków. Obecnie niektóre firmy tworzą wizualizacje 3D, pozwalające na jeszcze lepsze zapoznanie się z planowaną aranżacją przestrzeni. Dokumentacja ta obejmuje również gatunki roślin, ich liczbę czy wielkości. To bardzo szczegółowe informacje, na podstawie których można zrealizować gotową aranżację ogrodu. Są one bazą dla późniejszych wykonawców, bez której nie da się stworzyć ogrodu zgodnego z ustaleniami poczynionymi z klientem.

Projekt powinien być jak najbardziej szczegółowy. Musi uwzględniać poszczególne sekcje ogrodu, kształty rabat, tarasów czy ścieżek, dokładne położenie konkretnych gatunków roślin czy rozmieszczenie oświetlenia. Znaczenie ma też wspomnienie o rodzaju światła, wymaganiach roślin dotyczących gleby czy kolorystyce dominującej w konkretnym ogrodzie. Jest to więc bardzo dokładna dokumentacja, bazująca na uprzednio stworzonej koncepcji. Tworzeniem projektów zajmują się profesjonaliści, m.in. Pracownia Projektowa Magdalena Loose z Gdańska. To doskonały sposób na przygotowanie pięknej aranżacji ogrodu zarówno wokół prywatnych domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Projektowanie ogrodów jest bowiem popularną praktyką także w przestrzeniach miejskich, gdzie tereny zieleni powinny być odpowiednio reprezentatywne.