mm
17 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Program Mieszkanie dla Młodych – szanse i wyzwania

Rok 2018 to koniec działania rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W ciągu czterech lat jego trwania z dofinansowania skorzystało 110,6 tysięcy osób, a suma rozdysponowana na ten cel osiągnęła niemal 3 miliardy złotych. Niestety, w tym roku nabór wniosków został zamknięty już 3 stycznia. Jakie perspektywy mają osoby, które nie zdążyły skorzystać z tej formy pomocy?

Podsumowanie programu MdM

– Pomoc, jaką oferował program Mieszkanie dla Młodych polegała na dofinansowaniu z rządowych środków wkładu własnego na zakup nowego mieszkania – wyjaśnia nasz rozmówca z Osiedla Botanika w Krakowie. Rodziny, w których pojawiło się trzecie dziecko, mogły liczyć na dodatkowe wsparcie w spłacie części kredytu.

Jak pokazują liczby, taka forma dofinansowania zakupu nieruchomości przypadła do gustu młodym Polakom. MdM dał wielu osobom realną szansę na znalezienie i kupno własnego mieszkania, a dodatkowo przyczynił się do znacznego ożywienia rynku deweloperskiego w kraju.

Mimo iż uzyskanie dofinansowania na wkład własny wymagało spełnienia wielu warunków formalnych, zaradni Polacy szybko nauczyli się, jak skompletować dokumenty niezbędne do złożenia wniosku. Najlepszym dowodem jest niesamowite tempo rozdysponowania ostatniej puli 380 mln zł. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni stycznia wpłynęło około 12 tysięcy kompletnych wniosków.

Koniec programu MdM. Co dalej?

Zakończenie rządowego programu wsparcia w finansowaniu mieszkania jest powodem do smutku wielu osób, które z takiej pomocy nie zdążyły skorzystać. Przypomnijmy, że MdM był niejako kontynuacją innej formy wsparcia finansowego w zakupie własnego mieszkania – Rodzina na Swoim.

Tymczasem następca MdM, czyli program Mieszkanie Plus, ma zupełnie inne założenia. Ta propozycja rządowa nie będzie skierowania dla tych osób, które chcą kupić własne mieszkanie, ale zrewolucjonizować rynek najmu, a konkretnie stworzyć nowy sektor tanich lokali do wynajęcia dla rodzin. Niestety, postępy w pracach nad programem i termin jego rozpoczęcia wciąż nie są znane.

Czy to wszystko oznacza, że młodzi Polacy będą musieli rezygnować z marzenia o własnych czterech kątach? Niekoniecznie, a na pewno nie wszyscy. Wg danych Najwyższej Izby Kontroli około ¼ osób, które skorzystały ze wsparcia w finansowaniu mieszkania w ramach programu MdM, znajdowała się w sytuacji finansowej, która umożliwiała im samodzielny zakup nieruchomości.

Oznacza to, że dla wielu beneficjentów programu rządowe dofinansowanie było jedynie impulsem do podjęcia ostateczniej decyzji o inwestycji we własne mieszkanie. Choć oczywiście realizacja marzenia o własnym M z dodatkowym wsparciem dawała wrażenie większego bezpieczeństwa, również obecnie jest możliwa.

Jeżeli zastanawiasz się nad samodzielnym zakupem mieszkania, koniecznie poświęć odpowiednią chwilę na zastanowienie się nad najlepszym kredytem. Bardzo przydatna okaże się pomoc doświadczonego doradcy, który przeprowadzi rzetelną analizę twojej zdolności kredytowej, wyszuka najlepszą ofertę i pomoże w przejściu przez formalności w banku.