profile okienne
7 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Profile okienne a stopień energooszczędności okna. Co warto wiedzieć?

Z pewnością każdy wie, że zastosowanie energooszczędnych okien w domu wiąże się ze znacznie mniejszymi stratami energii. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na wybór tego typu stolarki. Aby jednak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, warto wiedzieć, że na energooszczędność wpływa kilka istotnych czynników, w tym również rodzaj i parametry profili okiennych.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na energooszczędność stolarki jest współczynnik przenikania ciepła (Uw), na który składa się współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug) i współczynnik przenikania ciepła ramy, czyli profili okiennych (Uf). Współczynnik Uw podaje ilość przenikającego ciepła przez 1 metr kwadratowy okna, a jego wartość powinna być jak najniższa.

Specjaliści z Sarex producenta certyfikowanych okien drewnianych wskazują na to, że współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić nie więcej niż 1 W/(m²·K). W domach pasywnych i energooszczędnych natomiast stolarka powinna odznaczać się wartością Uw poniżej 0,8 W/(m²K).

Profile okienne do energooszczędnych okien – jakie wybrać?

Ciepłe profile okienne w większości przypadków są wielokomorowe i dodatkowo ocieplane wypełnieniami termicznymi. Obecnie najczęściej produkowane są modele 5 lub 6-komorowe, niemniej jednak w ofercie niektórych firm znajdziemy też warianty 7-komorowe. Dla współczynnika przenikania ciepła ramy znaczenie będzie mieć także zastosowany rodzaj pakietu szybowego, wypełnienie przestrzeni międzyszybowej, użyte do produkcji okien ramki dystansowe oraz wzmocnienia konstrukcji.

Szukając energooszczędnych okien w Świebodzinie, możemy skorzystać z oferty producenta okien drewnianych Sarex, w którego asortymencie znajdziemy 4 rodzaje profili o różnych poziomach energooszczędności. Między innymi IV-78, czyli pakiet dwuszybowy lub trójszybowy o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,9<1,1 W/m2K. Dla nowoczesnych domów pasywnych z kolei dobrym wyborem będzie rozszerzony pakiet IV-88 z pakietem trójszybowym o współczynniku ciepła równym U=0,9 W/m2K. Do wyboru mamy też model IV-92 z wartością Uw=0,8 W/m2K.

Warto wspomnieć o tym, że w oknach energooszczędnych duże znaczenie mają wzmocnienia i dodatkowo zastosowane elementy wzmacniające ich termoizolacyjność. Najczęściej wykorzystywane są do tego kształtowniki z tworzyw stycznych oraz włókna szklane. W ofercie firmy Sarex znajdziemy również profile okienne ocieplane wkładkami termicznymi, takimi jak pianka poliuretanowa.