Szpachlowanie ściany
21 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Profesjonalne szpachlowanie, czyli jak uzyskać efekt gładkiej ściany? 

Szpachlowanie ścian ma na celu uzyskanie gładkiej powierzchni idealnie przygotowanej do dalszych prac wykończeniowych – malowania lub tapetowania. To mozolna praca wymagająca odpowiedniego sprzętu i doświadczenia, by efekt był zadowalający, a przede wszystkim trwały. Przekonajmy się, na czym polega profesjonalne szpachlowanie i jakie metody są stosowane przez fachowców.

Etapy szpachlowania ściany 

Szpachlowanie wymaga zachowania kolejności poszczególnych etapów i precyzyjnego wykonania szeregu czynności. Oto najważniejsze kroki procesu wygładzania ściany:

1. przygotowanie podłoża – gruntowanie w przypadku świeżych tynków lub usunięcie starej farby i innych powłok oraz zagruntowanie starych ścian;
2. wypełnianie pęknięć i uszkodzeń – wykorzystuje się do tego specjalną masę szpachlową nakładaną za pomocą szpachelki, którą następnie trzeba przeszlifować;
3. położenie gładzi, czyli warstwy wyrównującej, która nadaje ścianie idealną gładkość;
4. szlifowanie powierzchni – po odczekaniu, aż ściana wyschnie, całą jej powierzchnię trzeba dokładnie wygładzić papierem ściernym.

Aby uzyskać ścianę gotową do malowania, wystarczy ją odpylić i zagruntować. Profesjonalne szpachlowanie przeprowadza się z uwzględnieniem odpowiednich przerw technologicznych, pozwalających na dokładne wyschnięcie powierzchni przed kolejnym etapem prac. Rezultaty szpachlowania trzeba kontrolować przy użyciu mocnego światła, które pozwala dostrzec wszelkie nierówności i rysy wymagające poprawek.

Szpachlowanie ręczne i natryskowe – którą metodę wybrać? 

Fachowcy oferujący usługi remontowe, między innymi firma budowlana Urb-Bud Damian Sikora z Poznania, do szpachlowania wykorzystują różne metody, których wybór jest uzależniony od potrzeb każdego klienta. Do polecanych sposobów nakładania gładzi należy szpachlowanie tradycyjne bezpyłowe – dzięki zastosowaniu gładzi angielskich i aplikacji na mokro można uniknąć uciążliwego pylenia i wielogodzinnego sprzątania po remoncie. Zaletą tej metody jest również przyspieszenie prac.

Wysokie tempo wykonywania prac nawet w przypadku dużych powierzchni zapewnia natomiast szpachlowanie natryskowe. Fachowcy pracują z użyciem agregatu hydrodynamicznego, który pozwala na nakładanie gładzi w postaci mikroskopijnych kropelek tłoczonych pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje się nieskazitelnie gładką ścianę, która nie wymaga już szlifowania, ograniczając przy tym zużycie materiału i bez problemu docierając we wszelkie zakamarki. Co więcej, powierzchnia wyróżnia się wysoką przyczepnością, co ułatwia malowanie.