montaz bramy garazowej
28 czerwca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Prawidłowy montaż bramy garażowej

Bramy garażowe są nieodzownym elementem domów jednorodzinnych lub domów w zabudowie szeregowej. Oprócz wyboru odpowiedniego koloru, rodzaju oraz sposobu otwierania należy się prawidłowo przygotować, co do otworu drzwi. Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu tej czynności?

O co należy zadbać przed montażem?

Jeżeli wybór bramy garażowej mamy za sobą, możemy rozpocząć przygotowanie otworu bramy, bez którego jej zamontowanie może okazać się niemożliwe ze względu na krzywizny węgarków i nadproże oraz nierówności powierzchni ścian i posadzki. Węgarki i nadproża przed montażem powinny być wytynkowane, aby zapewnić warunki dla prawidłowej instalacji prowadnic oraz wału napędowego bramy. Wypoziomowanie otworu zapobiegnie nieszczelności bramy i umożliwi jej prawidłowe osadzenie.

Przed montażem należy również sprawdzić, czy tynki wewnątrz są suche. W przypadku instalacji napędu bramy, trzeba zamontować dodatkowo instalację elektryczną – przypomina ekspert Salonu Okien i Drzwi Makra2, który ma w swojej ofercie stylowe i eleganckie bramy garażowe.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie rodzajem bram są bramy segmentowe, które składają się z kilku sekcji o konstrukcji dwuściennej połączonych przy pomocy zawiasów. Pierwszym krokiem przy montażu jest przygotowanie prowadnic, po których będzie się poruszać skrzydło bramy. Trzeba zadbać tutaj o dużą dokładność, ponieważ niestarannie położenie tych elementów może uniemożliwić swobodny ruch bramy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do demontażu całej konstrukcji.

Drugim ważnym elementem, który należy zamocować, jest metalowy wałek wyposażony w specjalną sprężynę napinającą się podczas zamykania bramy. Równoważy on ciężar całej konstrukcji, dzięki czemu brama otwiera się z łatwością i bez wysiłku, a problemów z jej poruszeniem nie będą miały nawet dzieci.

Końcowa faza montażu

Teraz należy przystąpić do umieszczenia w prowadnicach poszczególnych paneli, które trzeba jeszcze dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą przykręcając zawiasy. Na koniec można zamontować wewnętrzny rygiel, który uniemożliwi otwarcie garażu z zewnątrz. Aby mieć pewność do prawidłowego montażu bramy garażowej, warto zatrudnić w tym celu fachowców, którzy zajmą się całością przedsięwzięcia lub przynajmniej pomogą na pewnym jego etapie.