Pożółkłe firanki – jak je uratować ?
Zbyt rzadkie pranie, palenie tytoniu w mieszkaniu, zanieczyszczone smogiem powietrze – to wszystko powoduje, że firanki żółkną i szarzeją. Czy można je jakoś uratować ?
Poszarzałe firany – domowe sposoby
- Sól – tradycyjny sposób na żółte firanki. Używa się około 5 łyżek stołowych soli kuchennej na 3 litry wody. Firany namacza się w takim roztworze już po wypraniu.
- Soda oczyszczona bądź proszek do pieczenia – wybielające właściwości sody znamy nie od dziś. Dlaczego zatem nie miałaby sobie poradzić z firankami? Sodę bądź proszek wsypuje się do wody i namacza firany przed praniem, bądź po prostu dosypuje do prania. W jakiej ilości? Na 5 litrów wody wystarczy paczka proszku do pieczenia bądź 3 łyżki sody.
Warto pamiętać, że im silniejszy środek, tym mocniej ingeruje on w strukturę tkaniny, osłabia ją i może w efekcie powodować powstawanie przetarć i pęknięć. Dlatego jeśli firanki są bardzo żółte lub szare, lepiej po prostu kupić nowe.
Używane firanki – uważaj na zażółcenia
Niektórzy decydują się na zakup firan używanych, z drugiej ręki. Przy zakupie takich firanek trzeba bardzo uważać, bo w niezbyt dobrym oświetleniu oraz na tle innych, również używanych firan w sklepie second hand, firanki mogą wyglądać dość dobrze. Po przyniesieniu do domu i porównaniu ich z firankami nowymi okazuje się jednak często, że jakość zakupionych firan używanych jest bardzo niska, a zażółcenia na tyle duże, że będzie je bardzo trudno usunąć. Unikaj kupowania firan używanych z woalu i organzy. Sprawdź również, czy nie posiadają zabrudzeń które będzie trudno usunąć – zwłaszcza rdzy (często w miejscu po żabkach) czy smaru.
Zanim kupisz używaną firankę sprawdź również i porównaj cenę nowej firanki. Wiele modeli i wzorów – zwłaszcza firan na metry – jest na tyle tanich, że różnica między zakupem używanej a nowej firany, wcale nie będzie aż tak duża. A firankę używaną i tak przecież trzeba będzie przeszyć i dopasować do okna.
Czym usunąć rdzę z firanki?
- Pomóc może sól z zmieszana z sokiem z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na firankę i pozostawiamy na 30-60 minut. Po tym czasie spłukujemy i pierzemy firankę normalnie.
- Inny domowy sposób na usunięcie plam z firanki to namoczenie jej w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej nasypanej na plamę bądź proszku do pieczenia.
- Kolejny – namoczenie firanki w kefirze.
Jeśli wszystkie te sposoby zawiodą, to warto zastanowić się czy da się usunąć fragment firanki bez straty dla jej urody (np. odciąć poplamiony rdzą pas i przyszyć taśmę marszczącą. Sprawdzić trzeba wtedy, czy firana nie będzie za krótka), bądź po prostu kupić nową firankę.
Najnowsze wzory firanek do salonu, firany zarówno żakardowe jak i woalowe, firanki haftowane i ręcznie malowane znajdziesz w sklepie internetowym https://firaneo.pl