7 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Co powinieneś wiedzieć o deskach kompozytowych

Deski kompozytowe wyglądem przypominają drewniane, jednak swoimi właściwościami znacznie przewyższają ten surowiec. Z tego powodu coraz częściej wybiera się je do pokrycia nawierzchni przydomowych tarasów. Oto co trzeba wiedzieć przed zakupem tego rodzaju desek.

Charakterystyka

Kompozyt jest materiałem uzyskiwanym z połączenia włókien drzewnych i polimerów. Produkuje się z niego deski łączące cechy obu materiałów, czyli przytulność drewna oraz trwałość tworzywa sztucznego.

-Tarasowe deski kompozytowe powoli wypierają tradycyjne drewno tarasowe. Nic dziwnego, są trwałe, a w przeciwieństwie do drewnianych, nie wymagają malowania i odnawiania. Swoim wyglądem doskonale imitują drewno, jednak są wygodniejsze w układaniu, ponieważ mają jednolity kolor i nie posiadają sęków – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Global Biznes.

Zalety desek kompozytowych

Deski kompozytowe mają liczne zalety, dzięki którym świetnie sprawdzają się jako pokrycie nawierzchni zewnętrznego tarasu. Wśród dobrych cech desek z kompozytu wymienić można:

  • wysoką trwałość – są niepalne i odporne na działanie niskich temperatur, wilgoć, promieniowanie UV oraz działanie grzybów i porostów,
  • łatwość utrzymania – nie wymagają regularnej konserwacji, a ich pielęgnacja polega jedynie na myciu desek,
  • łatwość montażu – mocuje się je za pomocą gotowych systemów, co przyspiesza budowę tarasu,
  • wyjątkową estetykę – wyglądają jak drewno, jednak nie posiadają drzazg, spękań i sęków, nie wybrzuszają się i nie odkształcają, a dzięki mocowaniu na klipsy lub łączniki nie widać gwoździ i wkrętów, dostępne są w szerokiej gamie kolorów,
  • bezpieczeństwo – posiadają antypoślizgową powierzchnię (podłużne żłobienia biegnące wzdłuż desek odprowadzają wodę z powierzchni tarasu, więc nie ma ryzyka poślizgnięcia nawet wtedy, gdy jest mokry).

Słabsze strony

Choć deski kompozytowe posiadają wiele zalet, to nie są całkowicie pozbawione wad. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie warto wiedzieć, że:

  • nie są tanie – ich cena wynosi od 140 do 200 zł/m2, jednak są jej warte,
  • nie są drewnem – mogą zawierać dużą domieszkę drewna wysokogatunkowego, jednak nie będą wyglądać identycznie jak deski drewniane,
  • pozostają na nich widoczne zacieki – mogą pojawiać się na skutek wysychającego deszczu, zwykle znikają po kilku tygodniach,
  • mogą się odbarwiać wskutek działania promieni słonecznych i z czasem się rozjaśniać,
  • mogą się nagrzewać, dlatego w przypadku tarasu zlokalizowanego od strony południowej warto zdecydować się na zadaszenie.

Czy warto?

Mimo, że deski kompozytowe nie są idealne, to zdecydowanie warto rozważyć ich zakup i pokrycie nimi zewnętrznego tarasu – właściwości kompozytu sprawiają, że stanowią najlepszy materiał będący alternatywą dla pięknego, jednak trudnego w utrzymaniu drewna.