choinka
16 grudnia 2015

Kategoria:
Dom i ogród

Pomysły na piękną choinkę w Twoim mieszkaniu

Nie wyobrażamy sobie świąt bez pięknej i wysokiej choinki. Choinka nadaje magii świętom i jednoczy ludzi. Zwykłe drzewko dodaje pomieszczeniom niesamowitego uroku. Dlatego co roku stawiamy piękną choinkę w naszych domach. Wyciągamy świąteczne ozdoby, dokupujemy bombki. Chcielibyśmy ubrać wyjątkową choinkę, ale brakuje nam pomysłu. Chcielibyśmy jakiejś odmiany, ale nie wiem, jak to zrobić. Mamy na to kilka porad!

Wybór drzewka

Od piętnastu lat ubierasz to samo sztuczne drzewko, które trzymasz związane w piwnicy? Co roku, gdy strzepujesz kurz, obiecujesz sobie, że za rok bardziej się wysilisz i zachwycisz wszystkich piękną nową choinką? A może robiłeś już kilka prób, ale za każdym razem brakowało Ci pomysłów, a podjęcie decyzji było za trudne? Albo zwyczajnie nie wiesz, jaka choinka będzie najlepsza do Twojego mieszkania.

Otóż rzeczywiście wybór drzewek jest ogromny. Przede wszystkim musimy zdecydować się na wielkość choinki. Jeśli poszukujemy drzewka na przykład do gabinetu, które postawimy na stole, wystarczy nam mała choinka do 1 metra wysokości. Jeśli natomiast szukamy okazałej choinki do salonu, pod którą znajdą się wszystkie świąteczne prezenty, wybierzmy wysoką choinkę. Jej wielkość dopasujmy do wysokości naszego pomieszczenia. Pamiętajmy, aby pozostawić kilkanaście centymetrów na czubek.

Kolejny wybór dotyczy rodzaju choinki: tego, czy ma być prawdziwa czy sztuczna. Sztuczna choinka ma jedną bardzo dużą zaletę. Jest bowiem zakupem na lata, jeśli wybierzemy choinkę dobrej jakości. Są jednak zwolennicy żywych choinek, których walory są nie do opisania. Piękny zapach prawdziwego świerku, żywe igiełki i pień są bez wątpienia wielką zachętą. A wyprawa do leśniczego po taką choinkę sprawia wielką radość całej rodzinie.

Tak jak mamy duży wybór spośród żywych choinek (gatunek, grubość igieł, gęstość gałęzi), podobnie mamy duży wybór spośród sztucznych choinek. Od jakiegoś czasu bardzo modne stały się całe białe choinki. Oczywiście nie będą one pasowały do każdego pomieszczenia, są oryginalne i nie spodobają się tradycjonalistom. Jeśli jednak odpowiednio je ubierzemy, wprowadzą nową atmosferę świąt w naszym domu. Innym, nadzwyczaj urokliwym, rozwiązaniem są choinki z oprószonymi sztucznym śniegiem gałązkami. Mimo że choinka jest sztuczna, daje wielkie złudzenie prawdziwości, wprowadza leśny klimat i daje odczucie naturalności.

Ozdoby wyrazem nastroju w Twoim domu

Choinka może nieść bardzo różne uczucia i emocje. Możliwości ubioru choinek jest całe mnóstwo i w zależności od tego, na jaką dekorację się zdecydujemy, nasz dom nabierze innego charakteru. Zwykle na choinkę wieszamy lampeczki, bombki, łańcuchy oraz różnorodne figurki i cukierki. Możemy zainspirować się wieloma choinkami na przykład na wystawach sklepowych. Niektóre zawierają jedynie duże ozdoby – wielkie kokardy i bombki, inne nie mają żadnych bombek. Są choinki wielokolorowe i jednokolorowe. Niektóre są barwne i zabawne – wówczas wieszamy na nie humorystyczne elementy oraz wytwory fantazji naszych dzieci. Inne są w duchu minimalistycznym i widnieje na nich tylko kilka rodzajów ozdób. Duże ozdoby sprawdzą się w dużych pomieszczeniach i na odwrót. Na choinkę możemy wieszać ozdoby wykonane samodzielnie, dzięki czemu jest ona nam jeszcze bliższa, oddaje nasz charakter i nasze talenty. Inną inspiracją mogą być amerykańskie filmy i seriale – tam często widzimy choinkę, która jest tak przyozdobiona, że nie widać wcale drzewka. Wiszą na niej świąteczne maskotki, skarpety i laski św. Mikołaja oraz litery wykonane z pluszu. Wybór należy do nas i powinniśmy umotywować go w zależności od efektu, jaki pragniemy osiągnąć.