oryginalne oświetlenie balkonu
1 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Pomysły na oryginalne oświetlenie balkonu i tarasu

Balkon w bloku, czy też taras przy domu to miejsca często wykorzystywane do relaksu i odpoczynku, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Miejsca te służą również do wspólnego spędzania czasu ze znajomymi i rodziną. Jednak, aby po zmroku móc dalej korzystać z balkonu i tarasu niezbędne będzie odpowiednie oświetlenie. Warto wybierać oryginalne i atrakcyjne oświetlenie, które doda niezwykłego uroku, a zarazem zapewni widoczność po zmroku.

Kinkiety

Najbardziej popularnym oświetleniem wybieranym na zewnątrz są kinkiety. Montuje się je na elewacji budynku. Ich cechą charakterystyczną jest równomierne oświetlenie. Jednak warto tutaj nieco zaszaleć. Nie wybierajmy nudnych oraz prostych kinkietów. Zamiast tego wybierzmy kinkiet o oryginalnym kształcie, jak kwiaty, figury geometryczne oraz eksponujące samą żarówkę.

Należy pamiętać, że kinkiet może oświetlać na dwa sposoby. Jeśli żarówka będzie skierowana ku dołowi, to oświetlona zostanie sama podłoga tarasu lub balkonu. Dlatego takie oświetlenie sprawdza się nad stolikiem, czy miejscem do siedzenia. Jeśli natomiast żarówka będzie zamontowana do góry, to da delikatne światło, a jednocześnie oświetli budynek.

Oświetlenie wiszące i stojące

Oświetlenie wiszące oraz stojące na tarasie i balkonie daje niezwykłe możliwości w aranżacji tej powierzchni. Lampy wiszące warto wybrać o różnych długościach.

Jak mówi ekspert ze sklepu z dekoracjami oferującego ozdobne oświetlenie Project – House: Wybierając lampy wiszące warto je zamontować nad centralnym elementem tarasu lub balkonu, jak stół, czy kanapa, na której się przesiaduje. Należy oczywiście pamiętać, że takie rozwiązanie będzie możliwe tylko i wyłącznie na zadaszonym tarasie i balkonie.

Jeśli nie można pozwolić sobie na wiszące oświetlenie, świetną alternatywą jest oświetlenie stojące. Mogą to być kule, figury geometryczne, podświetlane donice, siedziska, a nawet tradycyjne biurowe lampy, które umieścić można praktycznie wszędzie. Takie oświetlenie może pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i precyzyjnie oświetlać taras i balkon.

Postaw na różnorodność

Warto mieć na uwadze, że oryginalne oświetlenie balkonu i tarasu stworzymy poprzez łączenie różnego rodzaju lamp. Z powodzeniem możemy wybrać ozdobne podświetlane donice oraz wiszące lampy, które będą głównym źródłem światła. Można również łączyć kinkiety z lampami stojącymi oraz wiszącymi – źródła światła z różnych stron oraz na różnych wysokościach stworzą niepowtarzalny i przytulny klimat. Pamiętajmy tylko, aby zachować spójną barwę światła poszczególnych źródeł oświetlenia.