malowanie
12 lipca 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Pomysły na malowanie mieszkania

Wielu z nas, zarówno tych, którzy już posiadają własne mieszkanie czy dom, jak i tych, którzy dopiero będą je urządzać, zastanawia się, jak nadać mu przyjazną dla domowników atmosferę i niepowtarzalny klimat. Stosunkowo niedrogim sposobem, pozwalającym stworzyć od początku, radykalnie odmienić lub tylko odświeżyć wnętrze jest pomalowanie jego ścian.

Większość z nas może to zrobić samodzielnie za pomocą produktów dostępnych w sklepach czy marketach budowlanych. Aby jednak skutek naszych działań był zgodny z oczekiwaniami, powinniśmy trzymać się kilku zasad.

Jak pomalować mieszkanie, abyśmy mogli się cieszyć nie tylko jego walorami estetycznymi, ale także trwałością zastosowanych zabiegów upiększających? Przede wszystkim musimy się zastanowić, w jakim stylu chcemy mieć wnętrze i dostosować kolory i fakturę tynku do jego wielkości. W dużych wnętrzach mamy pewną dowolność w stosowaniu kolorów – ciemniejsze farby nie wpływają bowiem tak bardzo na jego optyczne zmniejszenie. W małych wnętrzach natomiast musimy uważać na dobór kolorów farb – zbyt jaskrawe i krzykliwe mogą być na dłuższą metę przytłaczające, natomiast zbyt ciemne mogą zmniejszać optycznie pomieszczenie. Dlatego o tym, jak pomalować pokój powinny decydować nie tylko nasze gusta, ale także jego wielkość i przeznaczenie. Dobór farby powinniśmy również uzależnić od typu użytkowania pomieszczenia. Innej farby użyjemy do pomalowania kuchni (najlepiej zmywalnej – winylowej), innej do pomalowania pokoju (może być nie zmywalna).

Przy malowaniu ważna jest nie tylko kwestia, jak pomalować mieszkanie, ale także czym je pomalować. Do malowania przydadzą nam się nie tylko farby i pędzle, ale także szereg innych produktów pomocniczych – kuwety, folie zabezpieczające podłogę przed poplamieniem, taśmy zabezpieczające sufit i pozostałe ściany (jeśli malujemy wnętrze na kilka kolorów). Niewprawieni w malowaniu docenią wałki, które zdecydowanie bardziej wybaczają brak profesjonalizmu malarza niż tradycyjne pędzle.

Wśród jednej z najważniejszych rad technicznych dotyczących tego, jak pomalować pokój, czy też jak pomalować kuchnię znajduje się ta dotycząca przygotowania ściany na przyjęcie farby. Przy malowaniu należy kierować się zasadą: grunt to dobry grunt! Należy go bezwzględnie nanieść na ścianę przed rozpoczęciem czynności malowania. Dobry grunt nie tylko wygładzi ścianę, ale sprawi też, że nie będzie ona nadmiernie wchłaniała farby. Zastosowanie gruntu ma więc walor ekonomiczny i oszczędzający czas, ponieważ farby na ogół są bardziej podatne na równomierne rozprowadzenie na powierzchniach pokrytych gruntem.

Ponieważ malowanie może nastręczyć pewnych trudności – zwłaszcza niedoświadczonym w tym zakresie lub mającym wyjątkowo wymyślny (i trudny w realizacji) pomysł na wystrój ścian, warto zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą nam, jak pomalować pokój czy też jak pomalować kuchnię. Ekipy remontowe zatrudniają szereg fachowców, którzy gotowi są podjąć każde wyzwanie związane z malowaniem i ozdabianiem ścian. Wybór ekipy remontowej daje pewność, że ściany długo zachowają ładny i świeży wygląd. Zatrudnienie ekipy remontowej ma jeszcze jeden walor – pozwala na zajęcie się swoimi sprawami, podczas gdy ktoś inny trudzi się nad stworzeniem dla nas wymarzonego wnętrza.