taras drewniany deski kompozytowe drewno egzotyczne
24 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Pomysł na urządzenie przydomowego zacisza – taras z drewna egzotycznego

Taras to przestrzeń kojarząca się głównie z odpoczynkiem i relaksem w cieplejsze dni i letnie wieczory. Może być również miejscem zabawy z rodziną i znajomymi. Musi więc spełniać funkcję reprezentacyjną oraz użytkową. Ten wykonany z drewna, jeśli został odpowiednio zabezpieczony, jest także odporny na warunki atmosferyczne. Drewno egzotyczne jest nie tylko jednym z najbardziej efektownych, ale także najtrwalszych materiałów. Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć.

Wybór drewna jako podstawy tarasu

Osoby decydujące się na wykończenie tarasu za pomocą drewna muszą pamiętać, że posiada wiele rodzajów, które cechuje różna trwałość, kolorystyka oraz wykończenie. Nie każdy gatunek będzie odpowiedni do stworzenia konstrukcji tego typu. Wiele osób dobierając drewno, wybiera polskie odmiany, takie jak świerk, sosna, dąb oraz modrzew. Są one wytrzymałe i estetyczne. Najlepszym wyborem będzie jednak drewno egzotyczne, które wkomponuje się w otoczenie domu.

Jak zaznacza ekspert reprezentujący firmę produkującą i montującą podłogi drewniane Jończyk Parkiety:

-Taras z drewna egzotycznego może mieć różne barwy oraz parametry użytkowe. Warto wybrać wśród odpornych gatunków, jakimi są tek, massaranduba, bangkirai oraz daglezja.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Wiele osób, wykańczając wnętrze swojego domu, a także balkon lub taras zwraca uwagę na kwestie estetyki i dopasowania stosowanych rozwiązań jedynie do stylu i upodobań. Przy wybieraniu drewna na taras warto także zwrócić uwagę na parametry użytkowe. Drewno egzotyczne to rodzaj nawierzchni wykorzystywanej przy tworzeniu tarasów przede wszystkim ze względu na trwałość. Gatunki egzotyczne są bowiem bardziej odporne na uszkodzenia, zarysowania oraz proces ścierania, niż ich polskie odpowiedniki kolorystyczne.

Duże znaczenie ma także odporność na wilgoć. Wśród gatunków o najlepszym parametrze wyróżnia się polski dąb oraz egzotyczne drewno tek i bangkirai. Dobierając deski tarasowe, nie wolno także zapominać o ryflowaniu, zapewniającym lepszą antypoślizgowość. Dużą zaletą przeprowadzenia tego procesu na drewnie jest także szybsze odprowadzenie wody z tarasu po ulewnych deszczach.

Znaczenie pielęgnacji

Deski tarasowe wykonane z prawdziwego drewna mają bardzo dużo zalet. Jednak nie wolno zapominać o tym, że aby były nie tylko wytrzymałe, ale także cieszyły oko ich właściciela i pozostałych użytkowników, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Drewno pod wpływem promieni słonecznych może zmieniać kolor, jeśli deski nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Oprócz impregnatu warto także użyć środka grzybobójczego. Zastosowanie podstawowych zasad pielęgnacji pozwoli zminimalizować uszkodzenia tarasu.