Polaczenie powietrznej pompy ciepla i fotowoltaiki ogrzewanie i c.w.u. za darmo
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Połączenie powietrznej pompy ciepła i fotowoltaiki – ogrzewanie i c.w.u. za darmo? 

Fotowoltaika pozwala na przekształcenie energii słonecznej w prąd elektryczny, dzięki czemu zasilenie wszystkich sprzętów domowych generuje mniejsze koszty. Powietrzną pompę ciepła wykorzystuje się z kolei jako serce instalacji centralnego ogrzewania oraz do przygotowania wody użytkowej. Urządzenie pozyskuje energię z powietrza, jednak do działania potrzebuje również prądu. Czy połączenie fotowoltaiki i pompy sprawi, że rachunki cudownie znikną?

W panelach fotowoltaicznych znajdują się ogniwa krzemowe – buduje je się z płytek, których struktura składa się z trzech części: wewnątrz umieszczona jest warstwa graniczna, po stronie skierowanej w stronę słońca – warstwa ujemna z nadmiarem elektronów, a na samym dole warstwa dodatnia z ich niedoborem. Taki układ sprawia, że pośrodku płytki tworzy się pole elektryczne. Kiedy na powierzchnię instalacji padają promienie słoneczne, ich energia powoduje ruch elektronów i tworzy się napięcie. Pomiędzy warstwami zaczyna płynąć prąd stały, który następnie jest przekształcony na zmienny przez falownik. W dalszej kolejności „produkt” zjawiska fotowoltaicznego może być użyty do zasilenia pompy ciepła.

Korzyści i koszty wynikające z połączenia powietrznej pompy ciepła oraz fotowoltaiki 

Zaletą powietrznej pompy ciepła jest łatwość montażu i brak skomplikowanych czynności konstrukcyjnych, jak to bywa w przypadku alternatywy wykorzystującej energię gruntową. Opisane urządzenie jest przyjazne środowisku: wykorzystuje odnawialne źródło energii o nieograniczonych zasobach, jakim jest powietrze. Do tego, aby zacząć działać, potrzebuje jednak stałego dopływu prądu. Dzięki fotowoltaice można jednak stać się niezależnym od dostawców elektryczności, a w połączeniu z pompą ciepła – także od producentów opału.

Chociaż sama produkcja energii ze słońca nie generuje kosztów, nie można powiedzieć, że daje całkiem darmowy prąd – jego nadprodukcja wraca do sieci elektrycznej, a właściciel może pobrać z powrotem 70-80% wprowadzonej elektryczności. Dodatkowe opłaty uzasadnione są magazynowaniem energii oraz obsługą klienta. Istnieje też niewielka, stała opłata mocowa, która ma zapewniać elektrowniom możliwość stałych dostaw prądu, które bywają utrudnione w szczytowych momentach zużycia prądu. Największe koszty związane są z samą inwestycją w panele fotowoltaiczne – warto wybierać jednak takie, które cechują się najwyższą jakością i wydajnością, najlepiej od zaufanych firm (np. MJ System z Olsztyna).

Czy ogrzewanie i c.w.u. przy takich instalacjach stają się zatem darmowe? 

Ogrzewanie budynku i ciepła woda użytkowa są niemal kompletnie darmowe – nie licząc opłaty mocowej i funduszy, jakie trzeba przeznaczyć na prąd w przypadku niewystarczającej produkcji z fotowoltaiki, aktualnie nie istnieją dodatkowe koszty.