12 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Pokój dla ucznia. O czym warto pamiętać?

Urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie, szczególnie w sytuacji, gdy nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią. Należy pamiętać, że w tym pomieszczeniu dziecko nie tylko śpi i wypoczywa, ale także odrabia lekcje, toteż musi być ono przemyślnie zaprojektowaną sypialnią i pracownią jednocześnie. O czym warto  pamiętać, planując wyposażenie pokoju dla ucznia?

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim funkcjonalny i przyjazny dla dziecka – przypomina ekspert ze Studia Architektury Wnętrz Atre.

Podczas urządzania go dobrze jest brać pod uwagę indywidualne upodobania malucha, oczywiście pamiętając przy tym o zdrowym rozsądku.

Ustawienie pokoju dla ucznia

Przystępując do planowania rozkładu pokoju dziecięcego, warto wyraźnie oddzielić od siebie strefy przeznaczone do nauki i wypoczynku. Łóżko i ewentualnie inne meble wypoczynkowe radzimy ustawić w zacienionej części wnętrza, nieco na uboczu. Z kolei przy stanowisku pracy dziecka, czyli przy biurku warto zapewnić maksimum światła dziennego.

Oznacza to, że biurko należy stawiać możliwie blisko okna. Dziecko praworęczne powinno korzystać ze światła padającego z lewej strony. Oprócz światła dziennego konieczne będzie także dodatkowe oświetlenie blatu – górna lampa zdecydowanie nie wystarczy. Na biurku musi się znaleźć mała lampka do nauki.

Meble niezbędne w pokoju dziecka

Pokój dziecięcy powinien zawsze odpowiadać potrzebom swojego lokatora, a te zmieniają się wraz z upływem czasu. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim nasze pociechy rosną, warto wybrać biurko o regulowanej wysokości blatu i również regulowany fotel.

Dobrym pomysłem jest też zakup standardowego łóżka w miejsce dziecięcego tapczanu – posłuży dłużej i będzie pasowało do zmieniających się na przestrzeni lat stylizacji wnętrza. Mała szafka z lampką nocną to stylowy dodatek, który jednocześnie z pewnością docenią mali miłośnicy książek.

W pokoju dziecięcym potrzebna będzie także szafa ubraniowa i regał na zabawki oraz książki. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco dużo miejsca na ustawienie regału, świetnym rozwiązaniem jest montaż kilku wiszących półek.

Kolorystyka wnętrza

W pokoju dla ucznia warto wykorzystać możliwości, jakie dają nam kolory. Stonowane, pastelowe barwy wyciszają, dlatego powinniśmy skorzystać z nich przede wszystkim w strefie sypialnianej. Skupieniu sprzyjają zieleń, a także biel i błękit – sięgnijmy po nie w miejscu do nauki.

Kwestia kolorystyki jest często punktem zapalnym w dyskusjach o wystroju wnętrza, gdyż dzieci znajdują zwykle szczególne upodobanie w bardzo intensywnych, wręcz rażących barwach. Choć głos dziecka jest bardzo ważny w procesie przygotowania jego pokoju, nie radzimy malowania ścian na różowo lub czerwono. Kompromisem może być sięgnięcie po dodatki w ulubionych kolorach malca, np. poszewki na poduszki, pojemniki na przybory szkolne, budzik itp., ale także fototapeta na jednej ze ścian.