12 grudnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Pokój dla dziecka. Jak powinien być wyposażony

Wbrew pozorom, urządzenie pokoju dziecięcego nie jest wcale łatwym zadaniem, głównie ze względu na jego przeznaczenie. Taki pokój musi zazwyczaj spełniać kilka funkcji równocześnie – jest sypialnią, bawialnią oraz miejscem do nauki. Radzimy w jaki sposób wyposażony powinien być pokój dziecka.

Kolorowo ale z umiarem

Często popełnianym przez rodziców błędem jest wprowadzanie do pokoju dziecka zbyt dużej ilości kolorów lub zbyt krzykliwych barw. Choć może was to zdziwić, do kolorystyki w pokoju waszej pociechy trzeba podchodzić bardzo poważnie i z rozwagą.

Kolory w pokoju dziecka mają kluczowe znaczenie dla stylistyki i aranżacji całego pomieszczenia. Wybierając farby do ścian oraz meble warto więc kierować się rozwagą i nie przesadzać z eksperymentowaniem z paletą barw. Pamiętajcie, że wnętrze, w którym będą przebywać dzieci powinno być przytulne i radosne, ale nie krzykliwe – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę My Sweet Room.

W pokoju dla dziecka lepiej zrezygnować z łączenia bardzo kontrastowych kolorów, ponieważ męczą one wzrok i optycznie zmniejszają pomieszczenie. Lepiej zdecydować się na jasne barwy, zarówno ścian, jak i mebli, a wszelkie akcenty kolorystyczne przemycać w wesołych, kolorowych dodatkach, takich jak poduszki, koce, narzuty, czy zasłony. Kolorowe mogą być też różnego rodzaju elementy dekoracyjne, takie jak literki z imieniem dziecka, lampki nocne w fantazyjnych kształtach lub wzorzyste rolety.

Pamiętajcie o funkcjonalności

Pokój dziecięcy musi być nie tylko ładny i wesoły, ale także funkcjonalny. Warto zaplanować go w ten sposób, by jak najdłużej mógł służyć waszej pociesze (będzie to korzystne nie tylko dla dziecka, ale i dla domowego budżetu). W tym celu warto wybrać kolekcję mebli, bogatą w ilość dostępnych brył, dzięki czemu będzie można stopniowo doposażać pomieszczenie w nowe elementy. Dobrym pomysłem są również meble regulowane, które mogą „rosnąć” wraz z dzieckiem.

Konieczne jest także zadbanie o odpowiednie meble i akcesoria do przechowywania, bez których nie da się utrzymać porządku w pokoju dziecięcym. Poza pojemną szafą przydadzą się także komoda, regał na książki oraz wszelkiego rodzaju kosze i skrzynie, w których dziecko będzie mogło składować swoje skarby.

Zadbajcie o rozwój kreatywności

Podczas urządzania pokoju dla dziecka musicie zdawać sobie sprawę z tego, że przemyślana aranżacja może pomóc w rozwijaniu wyobraźni i kreatywnego myślenia u waszej pociechy. Warto więc zdecydować się na różne elementy pobudzające funkcje poznawcze, takie jak bajkowe naklejki na ściany oraz meble z wypukłymi grawerami na frontach. Innym dobrym pomysłem jest pokrycie jednej ściany lub jej fragmentu farbą tablicową, po której dziecko będzie mogło bezkarnie malować, dając upust swojej fantazji.