bramy garazowe rodzaje
26 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Bramy garażowe stanowią obowiązkowy element każdej posesji. Technologia sprzyjała powstawaniu różnych mechanizmów otwierania bram, dzięki czemu wpasują się one zarówno na rozległą powierzchnię, jak i krótkie, wąskie podjazdy. Jak dzielimy bramy garażowe ze względu na sposób otwierania? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe różnią się między sobą głównie sposobem otwierania. Architekci najczęściej polecają bramy segmentowe górne, które zajmują stosunkowo mało miejsca (to największa ich zaleta). Należą one do grupy bram garażowych otwieranych do górnych, w skład których wchodzą również:

  • bramy rolowane,
  • bramy teleskopowe
  • bramy szybkobieżne

Inną grupą są bramy otwierane na bok. Należą do niej bramy harmonijkowe (składane), przesuwne i rozwierane dwuskrzydłowe.

Cechy bram otwieranych górnych

Bramy rolowane zbudowane są za pomocą poziomych listew. Mają charakterystyczny sposób otwierania – panele zwijają się na wale do kasety przymocowanej do nadproża. Bramy segmentowe górne (sekcyjne), jak nazwa wskazuje, składają się z poziomych segmentów, które są połączone zawiasami. Owe sekcje przesuwają się po równoległych prowadnicach. Ten typ bramy po otwarciu może znajdować się poziomo pod sufitem lub pionowa za nadprożem. Skrzydła bram segmentowych można stosować przy krótkich podjazdach.

Bramy uchylne zbudowane są najczęściej z blachy, drewna, plastiku lub izolowanego panelu. Otwierają się poprzez uniesienie płyty bramy, poruszającej się po prowadnicach. Owa płyta następnie umieszczana jest pod sufitem garażu. W bramach teleskopowych sekcje podnosi się za pomocą specjalistycznych linek, które wchodzą teleskopowo jedne w drugie. Bramy szybkobieżne z kolei charakteryzują się zwiększoną prędkością podnoszenia i opuszczania.

Wszystkie bramy garażowe można zakupić u specjalistycznego producenta stolarki okiennej i drzwiowej – firmy Nowbud Klimczyk z Radomska.

Charakterystyka bram garażowych otwieranych w bok

Bramy garażowe otwierane w bok prezentują się znacznie inaczej niż poprzednia grupa. W bramach harmonijkowych segmenty, jak nazwa wskazuje, układają się w harmonijkę. Dzieje się tak podczas przesuwania na boki. Bramy przesuwne zbudowane są najczęściej z blachy stalowej, drewna lub panelu. Specjalne blaty są przesuwane poziomo na prowadnicach, które umieszczone są pod sufitem i w podłodze.

Jeszcze inaczej wygląda sposób otwierania i zamykania w bramach rozwieranych dwuskrzydłowych. Mechanizm przypomina sposób funkcjonowania drzwi.  Dwa skrzydła bramy są po prostu rozwierane na boki.