Brama garażowa
10 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

Brama garażowa stanowi jeden z elementów, który może znacząco wpłynąć na wygląd budynku. Jej konstrukcja powinna być wystarczająco solidna i funkcjonalna. Rynek oferuje obecnie wiele typów bram, które są dostępne w wielu rozmiarach. Podczas zakupu bramy garażowej warto wziąć pod uwagę mechanizm działania, a także sposób otwierania, ponieważ te czynniki będą decydowały o możliwościach zastosowania. Jakie bramy garażowe są dostępne na rynku?

Otwieranie górne

Poszczególne bramy garażowe mogą otwierać się w bok bądź do góry. Modele otwierane w górę można znaleźć w wielu różnych wariantach. Jednym z najbardziej popularnych jest model rolowany, składający się z połączonych ze sobą paneli. Przy otwieraniu panele zwijają się do kasetonu, który montuje się w nadprożu. Innym rodzajem są bramy garażowe segmentowe, składające się z elementów nazywanych segmentami. Przy otwieraniu, cała konstrukcja przesuwa się po prowadnicach, a segmenty umożliwiają jej wygięcie się. W podobny sposób działają bramy garażowe uchylne, gdzie przy otwieraniu konstrukcja przesuwa się po prowadnicach, aby następnie ułożyć się równolegle do sufitu.

Zalety segmentowych bram garażowych

Segmentowe bramy garażowe już od dawna cieszą się ogromną popularnością. Decydując się na segmentową bramę garażową z Bular Plus, oferującej bramy przemysłowe i garażowe można mieć pewność, że będzie ona wystarczająco solidna. Dzięki pionowemu otwieraniu, w przypadku bram segmentowych optymalnie wykorzystuje się przestrzeń dostępną przed i za bramą. Ponadto ocieplenie poliuretanową pianką i odpowiednie uszczelnienie gwarantują utrzymanie właściwej temperatury w garażu. Brama garażowa segmentowa otwiera się lekko i płynnie, dzięki wyważeniu specjalnymi skrętnymi sprężynami. Ponadto ten model bramy można zamontować nie tylko w przypadku domu jednorodzinnego, ale także w halach przemysłowych.

Otwieranie boczne

Poza bramami garażowymi otwieranymi do góry, na rynku można znaleźć także bramy otwierane w bok. Jednym z najpopularniejszych modeli bram otwieranych w bok są bramy harmonijkowe, w przypadku, których segmenty układają się w harmonijkę podczas przesuwania. Innym typem są bramy przesuwne, w których przesuwany w prowadnicach blat znajduje się przy podłodze oraz pod sufitem. Do bram garażowych otwieranych w bok zalicza się również bramy rozwierane dwuskrzydłowe, otwierane za pomocą uchylenia skrzydeł.

Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest niezwykle istotny, ponieważ jej zadaniem będzie zapewnienia bezpieczeństwa oraz zatrzymywanie ciepła w budynku. Przed zakupem warto przejrzeć dokładnie dostępne oferty, aby wybrać najlepszą opcję.