poduszki dekoracyjne
25 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Poduszki dekoracyjne, które pasują do okiennych zasłon

Stosowanie poduszek dekoracyjnych to sposób na atrakcyjną dekorację wnętrza, ale także metoda na szybką i dość tanią zmianę wystroju i wrażenia, jakie wywiera pomieszczenie. Warto pamiętać, że w przypadku poduszek liczą się wszystkie czynniki wpływające na ich wygląd – rodzaj użytej tkaniny, jej wzór, barwa, faktura, a także rozmiar czy wreszcie sposób rozmieszczenia. Nie można też zapominać, że poduszki powinny pasować do innych elementów.

Znaczenie poduszek dekoracyjnych w aranżacji wnętrza

Istnieje wiele metod na uatrakcyjnienie aranżacji wnętrza i sprawienie, że będzie się prezentowało wyjątkowo, a przy tym stanie się bliższe oczekiwaniom użytkownika oraz jego gustowi. Jednym z najprostszych sposobów, a jednocześnie gwarantujących spektakularne efekty przy stosunkowo niewielkich nakładach jest wprowadzenie niedużych, lecz znaczących przedmiotów dekoracyjnych. Wiele osób decyduje się na użycie w tym celu dekoracji ściennych lub ustawienie przykuwających uwagę albo wpasowujących się w tło świeczników czy wazonów. Bardziej zdecydowane efekty można jednak uzyskać, stawiając na tekstylia. Dywanik z interesującym wzorem, ciekawa narzuta lub nowy pokrowiec pozwolą na zmiany, które mogą podkreślić cały wystrój, stając się harmonijnym uzupełnieniem lub przeciwnie, odmieniającym całkowicie jego charakter. Najbardziej intrygującą możliwością jest skorzystanie z poduszek dekoracyjnych – zauważa przedstawicielka firmy Szyte Wnętrza, zajmującej się dekoracjami okiennymi i tkaninami do dekoracji wnętrz.

Poduszki dekoracyjne są przedmiotami, które łączą w sobie walory użytkowe z funkcją bardzo atrakcyjnie wyglądającej ozdoby. Korzyścią ich używania jest zapewnienie większego komfortu przy korzystaniu z kanapy lub fotela. Dzięki poduszkom można wygodnie ułożyć się do czytania książki, przeglądania internetu czy oglądania filmu. Będą idealne również na dłuższe pogaduchy w gronie wypróbowanych przyjaciółek czy zaszycie się w ciepłym kąciku z filiżanką dobrej herbaty podczas jesiennych wieczorów. Poduszki dekoracyjne sprawdzą się jednak oczywiście także w roli elementu wzbogacającego wnętrze. W zależności od tego, na jaki efekt liczymy, mogą sprawić, że wnętrze będzie wyglądało bardziej elegancko i stylowo lub stanie się przytulne i bardziej „domowe”.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania poduszek dekoracyjnych, a także niezliczone ich rodzaje. Najprostsze rozróżnienie dotyczy oczywiście rozmiaru i kształtu. W zależności od wielkości mebli, na których chcemy je umieścić oraz przestrzeni dostępnej w całym pomieszczeniu można zdecydować się na większe lub mniejsze, a także połączyć ze sobą kilka różnych rozmiarów. W przypadku, gdy chcemy w pomieszczeniu zastosować wiele poduszek, zwłaszcza jeśli mają mieć różne kolory, różnorodność pod tym względem będzie bardzo pożądana, ważne jednak by proporcje odpowiadały kanapie czy fotelowi. Zbyt duże lub zbyt małe w stosunku do nich nie spełnią dobrze swego zadania.

Warto też pamiętać o odpowiednim kształcie poduszek. Poduszki kwadratowe będą najczęściej skracały optycznie mebel, na którym zostaną ułożone. Poduszki prostokątne sprawią, że wyda się on nieco dłuższy. Poduszki okrągłe będą świetnym wyborem do wnętrz klasycznych, a w aranżacjach nowoczesnych wprowadzą nieco urozmaicenia do często monotonnych powierzchni kanap czy narożników, które najczęściej są powielanymi sześcianami.

Czym kierować się przy doborze poduszek dekoracyjnych

Kolejną ważną kwestią, jeżeli chodzi o poduszki dekoracyjne, będą użyte kolory, wzory i sposób wykończenia. W zależności od tego, czy mają się wtapiać w tło, harmonizować z nim czy też stanowić dynamiczny i dobrze widoczny wyróżnik barwa i rodzaj powierzchni użytego materiału powinien być identyczny z obecnymi już w aranżacji elementami, pasować do nich albo stanowić wyraźny kontrapunkt. Przy dobieraniu poduszek dekoracyjnych należy zwrócić uwagę, które z części wystroju są najbardziej widoczne i odpowiednią tkaninę wybierać pod tym kątem. Najczęstszym punktem odniesienia dla tekstyliów wprowadzanych do wnętrza okazują się zawieszone w nim zasłony, ponieważ na ogół są dość duże i ich wpływ na wygląd całości jest największy.

Ciekawym zabiegiem jest wybranie poduszek wykonanych z tego samego materiału, z jakiego uszyto zasłony. Będzie to dawało szczególnie dobry rezultat zwłaszcza wtedy, gdy pozostałe tkaniny nie są ani zbyt dominujące kolorystycznie, ani przesadnie wtopione w tło. Interesujący rezultat może dać połączenie tego rodzaju poduszek z innymi, już bardziej odbiegającymi od barwy i wzoru zasłon do salonu. Inną możliwością będzie użycie kolorów harmonizujących z zasłonami, lecz wielobarwnych. Będzie to ożywiało aranżację i dodawało jej energii nawet wówczas, gdy kolory poduszek będą stonowane. Równie dobrym pomysłem może być użycie personalizowanych poduszek, które będą wyraźnie kontrastować z tkaniną użytą do wykonania zasłon. Sprawdzi się to zarówno wtedy, gdy całe wnętrze jest wielobarwne, jak i wówczas, gdy jedynym dynamicznym elementem będą właśnie poduszki. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać o umiarze – zbyt wiele poduszek dekoracyjnych przykuwających uwagę nie wywoła odpowiedniego efektu. Jeśli zależny nam, by było ich więcej, pozostałe powinny raczej wtapiać się w tło i komponować się albo z obiciem kanapy, albo z zasłonami.

Istotnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, dobierając poduszki dekoracyjne do zasłon, są widniejące na obu tkaninach wzory. Zestawienie ze sobą zbyt wyraźnych i mocno się od siebie różniących wzorów najczęściej nie da dobrego efektu. Choć wcale nie muszą one być identyczne, ważne by tworzyły harmonijną, lecz nie koniecznie jednolitą całość. Zwykle najbezpieczniejsze będzie łączenie ze sobą wzorów geometrycznych lub abstrakcyjnych. Więcej problemów mogą przysporzyć wyraźne motywy roślinne czy szczególnie wyróżniające się ornamenty. Choć stworzenie ciekawego połączenia z bardzo rzucających się w oczy wzorów nie jest niemożliwe, to na ogół wymaga sporego wyczucia.

W razie wątpliwości, które z zestawień będzie najkorzystniej się prezentować można skorzystać ze sprawdzonych i od dawna wykorzystywanych zasad zestawiania wzorów. Bezpiecznym połączeniem będzie wybieranie wzorów zbliżonych do siebie, lecz mających inne, harmonizujące ze sobą kolory. Sprawdzi się także łączenie dużego wzoru z małym oraz wzoru z jednolitą tkaniną. Nieco bardziej interesujące będzie zdecydowanie się na urozmaicone wzory, ale korzystające z tych samych barw.