aranżacja
23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Podstawowe zasady aranżacji wnętrz mieszkalnych

Nie istnieją sztywne reguły, którymi należy bezwzględnie kierować się przy projektowaniu wnętrz. To, jak zaaranżujemy nasze mieszkanie, zależy bowiem od naszego zmysłu estetycznego oraz kreatywności. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, których zastosowanie w praktyce sprawi, że nasze wnętrze będzie lepiej się prezentowało i stanie się bardziej funkcjonalne. Jakie to zasady?

Jeden charakterystyczny element zamiast przepychu

Przepych i przesada nie są dobre w żadnej dziedzinie. W przypadku zmiany aranżacji mieszkania powinniśmy raczej postawić na jeden mocniejszy i charakterystyczny element na pomieszczenie niż wypełniać je wieloma rzucającymi się w oczy przedmiotami. Ta zasada może odnosić się np. do kompletu wypoczynkowego z obiciem w charakterystycznym kolorze lub na innego wyrazistego elementu. Jej zastosowanie sprawi, że nasze pomieszczenie nabierze charakteru, ale jednocześnie nie będzie zbyt przytłaczające dla domowników. Trudno jest bowiem dobrze wypoczywać we wnętrzu, w którym znajduje się wiele rozpraszających nas elementów i rzucających się w oczy dodatków. O tej zasadzie pamięta każdy dobry projektant wnętrz, jak np. firma Jojo Design.

Dobra jakość mebli – aranżacja na lata

Urządzając mieszkanie lub dom, warto pamiętać, aby inwestować raczej w jakość kupowanych przedmiotów aniżeli w ich ilość. Droższe i lepiej wykonane elementy wyposażenia wnętrza są bowiem bardziej estetyczne i przyjemniejsze dla oka. Co jednak najważniejsze, posłużą nam o wiele dłużej niż ich tańsze i często bardzo słabej jakości odpowiedniki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli. Dobre i solidne meble będą bowiem stanowiły ozdobę wnętrza przez długi czas oraz będą zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Warto także inwestować w jakość, a nie ilość mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza. Dzięki temu zyskamy nie tylko lepsze meble, ale także przestrzeń, która w każdym pomieszczeniu powinna odgrywać bardzo ważną rolę.

Zabawa kolorami i akcentami

Meble i dodatki to jednak nie wszystko, by nasze wnętrze było ładne i cieszyło nasze oczy. Szczególną uwagę powinniśmy bowiem poświęcić także na odpowiedni dobór kolorystyki ścian. Jeśli nasze wnętrze jest małe i dość ciemne, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jasnych kolorach, które optycznie rozjaśnią małe pomieszczenia. Warto postawić także na farby o satynowym wykończeniu, które pod wpływem światła dodatkowo dodadzą blasku małemu wnętrzu. Oczywiście kolory powinny także dobrze współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza oraz kolorystyką mebli. Warto również postawić na akcenty w innym kolorze, które będą pojawiały się np. w dodatkach, na obrazach czy innych drobnych przedmiotach.