blachodachówka
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Podstawowe rodzaje pokryć dachowych

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, którego realizacja składa się z wielu etapów. Jednym z nich jest pokrycie dachu, które jest zwieńczeniem prac budowy stanu surowego. Jaki rodzaj pokrycia dachu warto wybrać? Na co zwrócić uwagę, jeśli do tej pory nie stawaliśmy przed takim zadaniem i nie mamy odpowiedniego rozeznania i doświadczenia?

Czym jest pokrycie dachowe?

Pokrycie dachowe, jak sama nazwa nam sugeruje, to zewnętrzna warstwa dachu, której celem jest przede wszystkim ochrona budynku przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, śnieg, deszcz. Dobrze wykonany dach powinien również tłumić hałasy z zewnątrz. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj pokrycia dachowego będzie można wykorzystać w przypadku każdego dachu, ponieważ jest to zależne przede wszystkim od nośności konstrukcji więźby dachowej. Można wyróżnić pewne rodzaje pokryć dachowych zalecane tylko do dachów o  niewielkich nachyleniach lub całkowicie płaskich, natomiast zupełnie inne doskonale spiszą się przy stromych dachach lub wyjątkowo skomplikowanych konstrukcjach dachowych.

Nie tylko samo nachylenie dachu ma znaczenie przy wyborze konkretnego rozwiązania. Istotne jest także to, jaka jest nośność więźby w danym dachu, stopień skomplikowania połaci oraz to, jakie konkretne wymagania estetyczne mają inwestorzy oraz jak wysokim budżetem dysponują.

Jakie rodzaje pokryć dachowych możemy wyróżnić?

Na rynku występuje wiele rodzajów pokryć dachowych, jednak można je też podzielić na kilka podstawowych grup. To przede wszystkim pokrycia z dachówki ceramicznej, dachówki cementowej, gontów bitumicznych, blachodachówki, płyt dachowych, papy lub membranowe. Każdy z tych materiałów ma pewne zalety i wady, dlatego przed podjęciem ostatecznego wyboru warto przemyśleć, które rozwiązanie w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Dobrym pomysłem jest dokonanie zakupu w sprawdzonej i polecanej firmie z wieloletnim doświadczeniem, w której pracują fachowcy mogący nam doradzić. Przykładem takiego miejsca jest sklep budowlany BAUTOP we Wrocławiu.

Decydując się na zakup pokrycia dachowego w polecanym miejscu mamy gwarancję uzyskania produktów wysokiej jakości, które spełnią nasze wymagania i będą odporne na działanie czynników zewnętrznych przez wiele lat. Instalacja dachu to jedno z najdroższych do realizacji zadań, a raz zamontowane pokrycie dachowe często nie jest wymieniane na nowe przez kilka kolejnych pokoleń. To pokazuje, jak ważną decyzją jest wybór odpowiedniego materiału.

Pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej

Pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej wyróżnia się tym, że w takim rozwiązaniu stosujemy stosunkowo niewielkie elementy, które można z łatwością wymienić w trakcie użytkowania nieruchomości, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie, również ze względu na przystępny koszt i stosunkowo prosty montaż. Dachówki ceramiczne produkuje się już od wielu lat, choć te dzisiejsze są zdecydowanie inne niż te, które mieliśmy dostępne na rynku jeszcze kilkanaście lat temu.

Pokrycie dachowe z dachówki betonowej

Pokrycia dachowe z dachówki betonowej są trochę mniej odporne na porastanie mchu niż dachówki ceramiczne, ale mają wiele innych pozytywnych cech, jak np. przystępna cena, prosty montaż i niewielkie rozmiary. Nie są tak trwałe jak wypalana glina, ale stanowią dla niej dobrą alternatywę. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu szczególnie wtedy, gdy wykonujemy budowę metodą gospodarczą. Można je dostać w wielu ciekawych modelach kolorystycznych i kształtach, jednak trzeba pamiętać o tym, że są ciężkie, więc wymagają konkretnej, czyli mocnej więźby dachowej.

Pokrycie dachowe z blachodachówki

Pokrycie dachowe z blachodachówki to najtańsze i dość często wybierane rozwiązanie. W zależności od wybranego rodzaju blachodachówki takie rozwiązanie może posłużyć nam niezawodnie zarówno przez 20, jak i ponad 50 lat. Blachodachówka jest również lekka i wyjątkowo prosta w montażu. W zasadzie przy nieskomplikowanym dachu dwuspadowym może położyć ją każda osoba o przeciętnych zdolnościach manualnych i nawet nieposiadająca w tym aspekcie wielkiego doświadczenia.

Dach powinien być nie tylko solidny i trwały, ale i estetyczny. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, dzięki dużej różnorodności kolorystycznej zawsze dobierzemy coś do elewacji budynku. Dużą popularnością wśród inwestorów od dłuższego czasu cieszą się dachy w odcieniach grafitu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na tradycyjny ceglasto-czerwony odcień dachówek ceramicznych, czy też bardziej oryginalną dachówkę w kolorze zielonym lub niebieskim. Eksperci ze sklepów budowlanych z pewnością będą skłonni doradzić nam i w tej kwestii.